Ranking zmywarek do zabudowy 2019

Planujesz kupno zmywarki? Zobacz najlepsze zmywarki do zabudowy o szerokości 45 cm i 60. Poznaj opinie użytkowników i recenzje topowych modeli.

Najnowszy ranking zmywarek do zabudowy

Prezentujemy najnowszy ranking zmywarek do zabudowy 2019 przygotowany z myślą o użytkownikach stojących przed niełatwą decyzją jaką zmywarkę wybrać.

Czy lepiej kierować się renomą producenta, ceną produktu czy może zużyciem wody lub prądu na cykl. Jak widać odpowiedź na pytanie jaką zmywarkę kupić wbrew pozorom nie jest prosta.

Przygotowując poniższe opracowanie przeanalizowaliśmy blisko kilkadziesiąt merytorycznych kryteriów oceny począwszy od klasy energooszczędności, poprzez pojemność, niezawodność, funkcjonalność na dostępności części zamiennych skończywszy.

Najlepsze zmywarki do zabudowy prezentujemy w formie prostego i przejrzystego zestawiania. Jesteśmy przekonani, że poniższy test pozwoli zaoszczędzić czas potrzebny na podjęcie właściwej decyzji i pieniądze przy zakupie.

Polecane modele uzyskały nie tylko aprobatę naszej redakcji, ale co najważniejsze cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników i najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Najlepsze zmywarki do zabudowy

Bez względu na to czy poszukujesz zmywarki o szerokości 45 czy 60 cm przed podjęciem finalnej decyzji warto porównać specyfikację poszczególnych modeli, poznać listę ich zalet i wad oraz oczywiście porównać ceny w różnych sklepach. Cena zakupu tego samego modelu w zależności od sprzedawcy może w przypadku droższych zmywarek różnić się nawet o kilkaset złotych.

Numer jeden w rankingu zmywarek do zabudowy to Bosch SMV46KX00E

Zmywarka Bosch SMV46KX00E

Pojemność: 13 kompletów
Zużycie wody: 7,5 l/cykl
Liczba programów: 6
Klasa energetyczna: A++

Ranking zmywarek do zabudowy musi obejmować model Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU

Zmywarka Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU

Pojemność: 10 kompletów
Zużycie wody: 10 l/cykl
Liczba programów: 4
Klasa energetyczna: A

Trzecia najlepsza zmywarka to Siemens SN636X03ME

Zmywarka Siemens SN636X03ME

Pojemność: 14 kompletów
Zużycie wody: 9,5 l/cykl
Liczba programów: 6
Klasa energetyczna: A++

Najlepsze zmywarki o szerkości 45 cm

Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU to pierwsza polecana zmywarka o szerokości 45 cm

Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU

Pojemność: 13 kompletów
Zużycie wody: 7,5 l/cykl
Klasa energetyczna: A++

Kolejna rekomendowana zmywarka to Bosch SPV44IX00E

Bosch SPV44IX00E

Pojemność: 9 kompletów
Zużycie wody: 8,5 l/cykl
Klasa energetyczna: A+

Test zmywarek do zabudowy obejmuje także model Bosch SPV25CX00E

Bosch SPV25CX00E

Pojemność: 9 kompletów
Zużycie wody: 8,5 l/cykl
Klasa energetyczna: A+

Następna rekomendowana zmywarka to Electrolux ESL4201LO

Electrolux ESL4201LO

Pojemność: 9 kompletów
Zużycie wody: 9,9 l/cykl
Klasa energetyczna: A+

Najlepsze zmywarki o szerkości 60 cm

Zmywarka do zabudowy Bosch SMV46KX00E to zdecydowanie model warty uwagi

Bosch SMV46KX00E

Pojemność: 13 kompletów
Zużycie wody: 7,5 l/cykl
Klasa energetyczna: A++

Bardzo dobra zmywarka Whirlpool WIO 3T123 PEF musiała znaleźć się w naszym zestawieniu

Whirlpool WIO 3T123 PEF

Pojemność: 14 kompletów
Zużycie wody: 9,5 l/cykl
Klasa energetyczna: A++

Bosch SMI24AS00E to bardzo dobrej jakości zmywarka o szerokości 60 cm

Bosch SMI24AS00E

Pojemność: 12 kompletów
Zużycie wody: 11,7 l/cykl
Klasa energetyczna: A+

Pozytywne opinie na temat modelu Whirlpool WIC 3C26 gwarantują mu miejsce w rankingu

Whirlpool WIC 3C26

Pojemność: 14 kompletów
Zużycie wody: 9 l/cykl
Klasa energetyczna: A++

Zmywarka Bosch SMV46KX00E

Zmywarka Bosch SMV46KX00E

Zmywarka BOSCH z serii 4, zajęła pierwsze miejsce w przygotowanym przez naszą redakcję rankingu zmywarek do zabudowy. Czym zasłużyła sobie na na zwycięstwo i w czym okazała się lepsza od konkurentów?  To, co cechuje ten model, to pojemność, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niskiego zużycia wody. Tylko 7,5 litra na cykl, jest zasługą technologii Active Water, zapewniającej zmywarce bardzo dużą wydajność. Działanie tej technologii polega na zastosowaniu systemu kierunkowego rozprowadzania wody, który w połączeniu z bardzo szybkim nagrzewaniem oraz pompą wysokiej wydajności, zapewnia urządzeniu wysoką sprawność. Na uwagę zasługuje także wyjątkowo cichy i energooszczędny silnik EcoSilence Drive. Hałas na poziomie 46 dB jest jednym z niższych w testowanych modelach, choć oczywiście są modele generujące o kilka decybeli mniej. W tym przypadku, wynik ten udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu nowej generacji silnika bez szczotek, generującego mniejsze tarcie. Przekłada się to także na zużycie prądu wynoszące 0,78 kWh na cykl.

Chociaż nie jest to szczególnie wyjątkowa funkcja, to InfoLight sygnalizujący aktywność zmywarki bez potrzeby uchylania drzwi jest bez wątpienia przydatnym dodatkiem.

Jeśli naszym priorytetem jest szybkość działania, to z pewnością docenimy możliwość skrócenia czasu płukania nawet o 66%.  Producent zapewnia o równie skutecznym płukaniu przy skróconym czasie, ale zapewne możemy spodziewać się minimalnie większego zużycia energii.

Aspektem, na który zwróciliśmy uwagę i który wspominany jest przez wielu użytkowników tego modelu, jest funkcjonalna szuflada Vario 3, wyprofilowana w sposób umożliwiający łatwe oraz szybkie wkładanie i wyciąganie sztućców. Lekko obniżona środkowa część szuflady pozwala także na umieszczenie w niej spodków, małych filiżanek czy mieszadeł od miksera, oszczędzając tym samym miejsce na pozostałych poziomach.

Wkładając do zmywarki eleganckie kieliszki z cienkiego szkła, czy też porcelanę, chcemy mieć absolutną pewność, że nie pękną one w trakcie płukania w wyniku nagłej zmiany temperatury wody z gorącej na zimną.  Wymiennik ciepła zastosowany w zmywarce Bosch podgrzewa wodę w zbiorniku do płukania przed jej użyciem, obchodząc się wyjątkowo delikatnie z naszymi naczyniami.

Ostatnim elementem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę, jest system zabezpieczenia przed ewentualnym zalaniem, nazywany przez firmę Bosch Aqua Stop.  Dwa elektrozawory na wężu doprowadzającym, to tylko jeden z elementów zabezpieczenia. W przypadku przecieku, woda mieści się na dnie zmywarki, a zainstalowany sensor automatycznie poinformuje o wystąpieniu awarii.

Czy funkcje te i zalety zmywarki Bosch, które wymieniliśmy powyżej, są wystarczające by uznać ją za zwycięzcę rankingu? Naszym zdaniem duża pojemność aż 13 kompletów naczyń, kilka praktycznych rozwiązań, niskie zużycie wody i prądu oraz atrakcyjna cena sprawiają, że jest to pozycja całkowicie zasłużona.

Opinie użytkowników:

„Bardzo skutecznie domywa nawet zaschnięte talerze czy garnki. Polecam.” – Zofia, Włocławek

„Z porównaniu z poprzednią zmywarką której używałam Bosch jest zdecydowanie cichszy. W kwestii skuteczności mycia nie zauważyłam jakiejś kolosalnej różnicy. Ogólnie dobry zakup.” – Kamila, Tarnów

„Polecam. Górna dedykowana szuflada na sztućce to bardzo fajne rozwiązanie którego brakowało mi w poprzedniej zmywarce. ” – Agata, Radom

„Rodzice kupili rok temu taką zmywarkę dla siebie i byli zadowoleni, więc zdecydowałam się na ten sam model. Mam ją od miesiąca więc jeszcze własnego zdania nie wyrobiłam, ale dotychczas nie zauważyłam żadnych specjalnych wad czy niedociągnięć.” – Marzena, Kraków

„Świetna zmywarka. W przypadku bardzo wysokich kubków przeszkadza nieco szuflada na sztućce umieszcona powyżej, ale  poza tym spełnia moje oczekiwania. Jedyne co to cena która mogłaby być nieco niższa. ” – Weronika, Chełm

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny zmywarki w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz ją najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Bosch SMV46KX00E
Pojemność użytkowa: 13 kompletów
Zużycie wody w cyklu: 7,5 litra
Poziom hałasu: 46 dB
Klasa energetyczna: A++
Szerokość: 60 cm
Głebokość: 55 cm
Wysokość: 81,5 cm
Klasa efektywności szuszenia: A
Dostępne programy:

 • Garnki 70 °C
 • Auto 45-65 °C
 • Eco 50 °C
 • Szkło 40 °C
 • TurboSpeed 20min. 60 °C,
 • Godzinny 65 °C

Zalety:

 • funkcjonalna szuflada Vario 3 zastępująca koszyk na sztućce
 • funkcja szybkiego nagrzewania
 • niskie zużycie wody na cykl
 • gwarancja 10 lat przed rdzewieniem

Wady:

 • brak istotnych wad

Zmywarka Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU

Zmywarka Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU

Prostota przede wszystkim. Tak najłatwiej można opisać zmywarkę Hotpoint-Ariston. Jest to jednak prostota rozumiana jak najbardziej pozytywnie. Nie wszyscy bowiem poszukują zmywarek napakowanych dziesiątkami funkcji, kosztujących 2000 zł. Ta zmywarka po prostu robi to, do czego została stworzona i robi to wyjątkowo dobrze. Mimo szerokości 45 cm, mieści się w niej 10 kompletów naczyń. Raptem cztery programy mogą wydawać się niezbyt imponującą liczbą, ale zapewniają skuteczne i efektywne mycie brudnych naczyń. W przypadku wyjątkowo trudnych zabrudzeń, dobrze sprawdzi się program intensywny, wykorzystujący wyższą temperaturę i wyższe ciśnienie wody. W pozostałych przypadkach, dobrze sprawdzi się program ECO – najbardziej optymalny pod kątem zużycia wody i energii. Zmywarka Hotpoint Ariston to także dobry wybór dla singli czy osób często jadających poza domem. Dzięki opcji połowy załadunku Auto Half Load, nie musimy czekać na zapełnienie zmywarki.

Swoje miejsce w naszym rankingu zmywarek do zabudowy Hotpoint Ariston zawdzięcza kombinacji prostoty, funkcjonalności i wyjątkowo atrakcyjnej ceny.

Opinie użytkowników:

„Od zakupu zmywarki minęły może dwa miesiące, ale przy codziennym użytkowaniu wyrobiłam już sobie jakieś ogólne zdanie. Na plus zdecydowanie cena. Jak na niecałe 900 zł to całkiem przyzwoita zmywarka. Zmywa bardzo dokładnie, a ze względu na prostotę obsługa nie wymaga żadnej instrukcji. Jak na 45 cm szerokości jest moim zdaniem całkiem pojemna i spokojnie starcza na 3 osobowej rodziny. ” – Olga, Łódź

„Zmywarka kupiona do mieszkania na wynajem i używana przez różnych najemców od dłuższego czasu. Póki co działa bez problemów i mam nadzieję, że będzie tak działać jeszcze przez długi czas. ” – Robert, Warszawa

„Super zmywarka. Tania, niezawodna i prosta w obsłudze. Moim zdaniem nie ma sensu wydawać pieniędzy na jakiś bardzo zaawansowane model które robią dokładnie to samo.” – Ela, Wrocław

„Dobry stosunek jakości do ceny. Przy kwocie około 850 zł nie spodziewałam się fajerwerków, ale kilku miesiącach użytkowania jestem zdania, że był to dobry wybór. Mam jedynie nadzieję, że dłuższą metę okaże się bezawaryjna.” – Iza, Bydgoszcz

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny zmywarki w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz ją najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU
Pojemność użytkowa: 10 kompletów
Zużycie wody w cyklu: 10 litrów
Poziom hałasu: 51 dB
Klasa energetyczna: A+
Szerokość: 45 cm
Głebokość: 55 cm
Wysokość: 82 cm
Klasa efektywności szuszenia: A
Klasa zmywania: A
Roczne zużycie energii: 237 kWh
Roczne zużycie wody: 2800 litrów
Dostępne programy:

Zalety:

 • atrakcyjna cena
 • brak zbędnych funkcji
 • pojemność

Wady:

 • brak wyświetlacza
 • tylko 4 programy

Zmywarka Siemens SN636X03ME

Zmywarka Siemens SN636X03ME

Zmywarka Siemens iQ300 Speed Matic, to zdecydowanie solidny sprzęt w rozsądnej cenie. 60 centymetrów szerokości i pojemność aż 14 kompletów naczyń mówi samo za siebie. Lista zalet tej zmywarki jest jednak zdecydowanie dłuższa. W naszym podsumowaniu tego modelu postaramy się przybliżyć chociaż kilka z nich.

Przede wszystkim, cichy bezszczotkowy silnik IQdrive. Nazwa jak u wszystkich producentów wyjątkowo kreatywna, ale co ważniejsze, zmywarka podczas pracy generuje hałas na poziomie zaledwie 44 dB.  Cichą pracę docenią bez wątpienia osoby posiadające otwarte kuchnie połączone z salonem czy pokojem dziennym.

Na pochwałę zasługuje praktyczna górna szuflada Vario 3. Jej zastosowanie pozwoliło zrezygnować z kosza na sztućce. To jednak nie jedyna korzyść. Kontrukcja szuflady z pogłębioną środkową częścią zapewnia miejsce nie tylko na sztućce, ale także na różnego rodzaju łyżki do sałatek, a także na małe naczynia jak chociażby filiżanki do espresso.

Praktycznym i często spotykanym w zmywarkach z wyższej klasy rozwiązaniem, jest InfoLight. Siemens zdecydował się na zastosowanie niebieskiego światła emitowanego na podłogę podczas całego procesu zmywania. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, łatwo sprawdzimy, kiedy zmywarka zakończyła pracę bez konieczności otwierania jej drzwi.

Dbanie o czystość zmywarki również zostało rozwiązane w prosty sposób.Zmywarka Siemens posiada funkcję Machine Care. Jest to dedykowany program o ściśle określonych parametrach, dzięki któremu przy dodaniu standardowego detergentu do zmywarek, szybko pozbędziemy się tłuszczu czy też osadu zalegającego w komorze.

Na ekonomiczność zmywarki Siemens, wpływ ma kilka czynników. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o sensorze załadunku, który pozwala automatycznie  dostosować ilość wody i energii do wagi naczyń.

Jeśli jednak naszym priorytetem jest szybkość działania, to idealnie sprawdzi się funkcja Vario Speed Plus umożliwiająca skrócenie czasu płukania aż o dwie trzecie.

Problemu dla zmywarki nie będą też stanowić wyższe garnki czy wazy. Górny kosz wyposażony jest w system regulacji wysokości w trzech poziomach, dzięki specjalnie zaprojektowanym solidnym dźwigniom.

Oprócz wspomnianych powyżej udogodnień, zmywarka oferuje także system GlassCare do ochrony delikatnego szkła, który dzięki wymiennikowi  ciepła, podgrzewa wodę do płukania przed jej użyciem, niwelując ryzyko nagłej zmiany temperatury mogącej doprowadzić do pęknięcia kieliszków lub porcelany.

Opinie użytkowników:

„Jeden z tańszych modeli Siemensa, ale bardzo przyzwoity. Widać, że jest to produkt z nieco wyższej półki. Panel sterujący jak w każdej innej zmywarce, ale jest intucyjne w obsłudze. Wcześniej miałam zmywarkę bez dodatkowej szuflady na sztućce i czasami był problem z ich domywaniem, ale tu każdy nóż czy widelec ma osobną przestrzeń, więc problem nie istnieje. ” – Gośka, Kielce

„Pierwsze wrażenie jakie mam po kilku dniach to cicha praca. Poza tym wnętrze jest przepastne i mieści się  w nim naprawdę sporo. W końcu mogę wrzucić do zmywarki garnki i rondelki zamiast myć je ręcznie.” – Natalia, Przemyśl

„Kupiłam ze względu na pozytywne opinie w internecie. Używam od dwóch miesięcy i nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam” – Danka, Gdańsk

„Do tej pory myłam naczynia ręcznie, więc pewnie byłabym zachwycona każdą zmywarką. Siemensa używamy od kilku miesięcy i jesteśmy zadowolenia z wyboru. Nie przetestowałam jeszcze wszystkich programów, ale te które sprawdziałam sprawdzją się bardzo dobrze. Nie wiem jeszcze jak używanie zmywarki przełoży się na rachunki za prąd i wodę, ale mam nadzieję, że nie będzie to znaczna różnica.” – Anna, Nowy Sącz

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny zmywarki w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz ją najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Siemens SN636X03ME
Pojemność użytkowa: 14 kompletów
Zużycie wody w cyklu: 10 litrów
Poziom hałasu: 44 dB
Klasa energetyczna: A++
Szerokość: 59,8 cm
Głebokość: 55 cm
Wysokość: 81,5 cm
Klasa efektywności szuszenia: A
Klasa zmywania: A
Roczne zużycie energii: 266 kWh
Roczne zużycie wody: 2660 litrów
Dostępne programy: 6

Zalety:

 • Dedykowana szuflada na sztućce
 • Bardzo cicha praca 44dB
 • Wygoda załadunku
 • Skuteczność zmywania i suszenia

Wady:

 • Samozamykające się drzwiczki

Jaką zmywarkę wybrać 2019?

Mówi się, że osoby które doświadczyły już mycia naczyń w zmywarce nigdy nie decydują się wrócić do ręcznego mycia naczyń. Jest w tym wiele prawdy. Dobra zmywarka do naczyń pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze ale przede wszystkim daje niesamowity komfort w kuchni. Urządzenie które jeszcze dekadę temu było swojego rodzaju luksusem dziś staje się obowiązkowym elementem wyposażenia każdej przestrzeni kuchennej.

Jak wybrać zmywarkę by być zadowolonym? Wyposażając dom lub mieszkanie stajemy jednak przed dylematem jaką zmywarkę wybrać. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, czy nawet producenta, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Najlepsza zmywarka dla każdej osoby może bowiem oznaczać zupełnie coś innego. Ile osób liczy nasze gospodarstwo domowe, jak często jadamy poza domem, jak często zapraszamy gości czy w końcu jak bardzo lubimy gotować.

Uświadomienie sobie tych kwestii pozwoli nam dokonać bardziej racjonalnego wyboru i znaleźć zmywarkę najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom i stylowi życia. Pytanie zatem jaka zmywarka najlepsza?

Rodzaje zmywarek do naczyń

Pierwszą i kluczową decyzją którą przyjdzie nam podjąć będzie wybór między zmywarką do zabudowy, a zmywarką wolnostojącą. Każda z tych dwóch opcji ma swoje niezaprzeczalne wady i zalety o których poniżej.

Zmywarka do zabudowy – ten typ zmywarki jest obecnie wyborem zdecydowanej większości kupujących. Kluczową zaletą jest możliwość zintegrowania zmywarki w ciągu szafek kuchennych pod blatem kuchennym. Dzięki zakryciu zmywarki frontem meblowym staje się ona właściwie niewidoczna pozwalając na uzyskanie estetycznego spójnego wyglądu naszej kuchni.

Zmywarki do zabudowy z zależności od usytuowania panelu sterującego możemy podzielić na dwie podkategorie:

 • Zmywarka do zabudowy z panelem zewnętrznym – panel sterujący widoczny jest na froncie zmywarki dzięki czemu istnieje możliwość śledzenia parametrów pracy
 • Zmywarka do zabudowy z ukrytym panelem – panel sterowania zmywarką ukryty jest na klapie  i niewidoczny przy zamkniętej zmywarce. Najbardziej eleganckie i minimalistyczne w formie rozwiązanie.

Zmywarka wolnostojąca – pełna obudowa daje dowolność w wyborze lokalizacji zmywarki. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do odpowiedni przyłączy wody czy prądu.

Zmywarka kompaktowa –  małe zmywarki kompaktowe bardzo często mylone są z standardowej wielkości zmywarkami o szerokości 45 cm. W rzeczywistości jest to jednak zupełnie odrębna kategoria produktowa. Mała zmywarka kompaktowa (mini zmywarka) swoim wyglądem zewnętrznym i wymiarami bardziej przypomina większą kuchenkę mikrofalową.  Podstawowa różnica polega przede wszystkim na zdecydowanie mniejszej pojemności. Zmywarka kompaktowa do zabudowy może być przykładowo zainstalowana pod zlewem gdzie ograniczona wysokość nie pozwala na instalacje pełnowymiarowej zmywarki.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Zmywarka do zabudowy będzie lepszym wyborem jeśli nie chcemy aby urządzenie odróżniało się od mebli kuchennych. Opcję tę wybierają zazwyczaj osoby które są na etapie planowania kuchni i pragną urządzić to pomieszczenie w nowoczesnym stylu.

Dobre zmywarki wolnostojące także mają swoją grupę zwolenników podkreślających głównie elastyczność w usytuowaniu zmywarki i łatwy dostęp w razie ewentualnej awarii. Zmywarka wolnostojąca sprawdzi się także jeśli nie planujemy wymieniać w najbliższym czasie wszystkich mebli kuchennych lub naszym priorytetem jest nieco niższa cena.

Jaką zmywarkę kupić 2019? Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Zmywarka wymiary. Jaką szerokość zmywarki wybrać?

Szerokość zmywarki do podstawowy parametr na których większość kupujących w pierwszej kolejności zwraca uwagę.  Zarówno w przypadku urządzeń do zabudowy jaki i wolnostojących wyróżniamy dwa podstawowe wymiary zmywarek 45 cm i 60 cm. 

Biorąc pod uwagę dostępną w sprzedaży liczbę modeli prym wiodą zmywarki 60 cm znacznie wyprzedzając zmywarki 45 cm. Szersze modele ze względu na swoją większą funkcjonalność są także najczęściej wybierane.  Zmywarka 90 cm pomieściłaby zapewne jeszcze więcej kompletów naczyń, ale jednocześnie zajmowała zbyt wiele miejsca.

Zmywarka do zabudowy 45 cm – dobre zmywarki o szerokości 45 cm reprezentowane są w serwisie Ceneo przez ponad 200 modeli różnych producentów w szerokim spektrum cenowym

Zmywarka do zabudowy 60 cm – najbogatszą ofertę urządzeń znajdziemy zdecydowanie wsród zmywarek do zabudowy o szerokości 60 cm. Decydując się na takie urządzenie możemy wybierać spośród ponad 320 modeli.

Zmywarka wolnostojąca 45 cm – w tej kategorii wybór zmywarki jest nieco bardziej ograniczony i obejmuje około 80 modeli

Zmywarka wolnostojąca 60 cm – nieco więcej bo ponad 160 modeli znajdziemy wśród modeli wolnostojących o szerokości 60 cm

Najwęższa zmywarka

Wiele osób dysponujących ograniczonym miejscem w kuchni poszukuje zmywarek o szerokości mniejszej niż 45 cm. Niestety wąska zmywarka 40 cm szerokości to na chwilę obecną produkt którego próżno szukać w ofercie producentów sprzętu AGD. Najwęższe zmywarki do naczyń jakie obecnie znajdziemy na rynku mają 44,6 cm czyli raptem 4 milimetry od standardowego rozmiaru 45 cm. Zmywarka 40 cm ma zdecydowanie potencjał sprzedażowy. Można zatem liczyć, że w dobie zaciętej konkurencji któraś z marek dostrzeże tę niszę rynkową i zacznie produkować zmywarki 40 cm.

Co oznacza pojemność zmywarki i na jaką się zdecydować?

Pojemność zmywarki jest parametrem automatycznie definiowanym przez jej gabaryty i szerokość. Parametr ten podawany jest w postaci liczby kompletów naczyń. Jako jeden komplet uznaje się zestaw talerzy: głęboki, płaski i mały, kubek oraz sztućce czyli łyżkę, nóż, widelec i małą łyżeczkę.

Mała zmywarka o szerokości 45 cm jest w stanie jednorazowo pomieścić nawet 10 kompletów naczyń. Najpopularniejsze duże zmywarki o szerokości 60 cm mieszczą 13 – 14 kompletów. Rekordowe pod kątem pojemności zmywarki do użytku domowego to nawet 16 kompletów naczyń. Nie mówimy tu natomiast o takich produktach jak zmywarka gastronomiczna (zmywarka kapturowa) które z racji na swoje profesjonalne zastosowanie oferują zdecydowanie większą pojemność.

Decydując się na konkretną pojemność zmywarki nie należy zapominać o większych naczyniach jak garnki, brytfanny czy patelnie. W przypadku małych zmywarek 45 cm jeden większy garnek może właściwie zająć sporą część zmywarki mocno redukując jej pojemność. O ile miejsce na to pozwala zdecydowanie rekomendujemy zmywarki 60 cm. Różnica w cenie nie jest duża, a funkcjonalność dużej zmywarki zostawia w tyle mniejsze modele.

Dobra zmywarka, czyli jaka? Klasy zmywarek

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej producenci zmywarek zobowiązani są do umieszczania na swoich produktach etykiety energetycznej prezentującej w sposób jasny i łatwy do zrozumienia najważniejsze parametry zmywarki. Oprócz nazwy dostawcy i identyfikatora modelu na etykiecie znajdziemy takie informacje jak: klasa energetyczna zmywarki, klasa efektywności zmywania i suszenia, roczne zużycie energii, głośność pracy czy pojemność znamionową. Głównym zadaniem etykiety jest umożliwienie kupującym szybkie porównanie wielu modeli bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

Klasa energetyczna zmywarki – zmywarka energooszczędna

Klasa energetyczna wyrażana jest za pomocą siedmiostopniowej skali. Najbardziej energooszczędne i  najlepsze zmywarki mogą pochwalić się klasą A+++. Rozsądnym wyborem pod kątem zapotrzebowania na prąd będą także wszystkie modele w klasach A++, A+ i A. Klasy B, C i D są już właściwie niespotykane wśród zmywarek dostępnych obecnie w sprzedaży.

Klasa energetyczna jest pochodną zapotrzebowania na prąd. Informacja ta przestawiona jest na etykiecie w ujęciu rocznym i wyrażona w kilowatogodzinach (kWh) dla 280 standardowych cykli zmywania.

Modele które znalazły swoje miejsce w naszym zestawieniu “Ranking zmywarek 2019” to w większości modele w dwóch najwyższych klasach A+++ i A++.

Klasa efektywności zmywania

Klasa ta oznaczona literami od A (najlepsza) do G (najgorsza) określa skuteczność zmywarki w usuwaniu zabrudzeń.

Klasa efektywności suszenia

Klasa suszenia w zmywarkach informuje w jakim stopniu urządzenie radzi sobie z suszeniem naczyń w ostatnich etapie programu zmywania. Analogicznie do klasy zmywania także i tu mamy do czynienia ze skalą od A do G. Najlepsze zmywarki pozostawiają naczynia zupełnie suche podczas gdy w przypadku słabszych modeli naczynia po zakończeniu programu wciąż mogą być lekko wilgotne.

Poziom hałasu zmywarki

Głośność zmywarki wyrażona w decybelach to kolejny parametr który obowiązkowo musi zostać określony na etykiecie energetycznej urządzenia i który miał istotne znaczenie przy doborze produktów do testu. Nie ma niestety modeli bezgłośnych, ale wśród dostępnych modeli różnych producentów znajdziemy modele różniące się od siebie o nawet kilkanaście decybeli. Najlepsze zmywarki do zabudowy schodzą do poziomu nawet 39 – 41 dB. Standardowo cicha zmywarka zmywarka do zabudowy 45 lub 60 cm generuje hałas w zakresie od 42 do 45 dB. Nieco głośniejsze modele to poziom od 46 do nawet ponad 50 dB. Umiejscowienie zmywarki powinno być zatem podstawowy kryterium wyboru głośności. Jeśli z naszym domu lub mieszkaniu kuchnia usytuowana jest w osobnym pomieszczeniu w którym nie przebywamy wiele czasu kilka dodatkowych decybeli nie zrobi szczególnej różnicy. Cicha zmywarka będzie zdecydowanie lepszym wyborem do mniejszych mieszkań w których aneks kuchenny połączony jest z pokojem dziennym w którym chcemy się zrelaksować po całym dniu pracy.

Zużycie wody – ile wody zużywa zmywarka do naczyń?

Kolejnym parametrem który ma przełożenie na koszty eksploatacji zmywarki jest zużycie wody na cykl mycia. Najlepsze zmywarki które znalazły swoje miejsce w naszym podsumowaniu zadowalają się wyjątkowo niskim zużyciem na poziomie 6 – 7 litrów. Wynik na poziomie 8 – 11 litrów wciąż można uznać za zadowalający. Dokładne informacje na temat zapotrzebowania zmywarki na wodę znajdziemy na obowiązkowej etykiecie energetycznej urządzenia. Należy jednak pamiętać, że wartość ta wyrażona jest w litrach na rok (L / annum) i wyliczona na podstawie 280 standardowych cykli zmywania.

Liczba programów w zmywarce

Nasze porównanie nie byłoby kompletne bez przeanalizowania modeli pod kątem dostępnych programów zmywania. Najlepsza zmywarka do zabudowy w naszym teście oferuje aż 8 różnych trybów pracy. Nie oznacza to jednak, że im więcej programów tym lepiej. Większość użytkowników na co dzień korzysta bowiem z maksymalnie 3 lub 4 programów. Kupowanie zmywarki z mniejszą liczbą programów może nam pozwolić na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych.

 • Program eco (energooszczędny) – pozwala obniżyć zużycie wody i energii kosztem czasu trwania programu. Nadaje się do codziennego mycia w przypadku w którym czas nie jest naszym priorytetem
 • Program szybki – krótki program trwający zazwyczaj około trzydziestu minut doskonale sprawdza się w przypadku świeżo zabrudzonych naczyń w których nie ma potrzeby usuwania zaschniętych zabrudzeń
 • Program bio – dedykowany do naczyń wrażliwych na detergenty i wysoką temperaturę zmywania
 • Wstępne zmywanie – dodatkowy program do wyjątkowo zabrudzonych naczyń stosowany przed programem głównym. Mycie w zimnej wodzie przez 15 minut pozwala łatwiej usunąć tłuszcz czy przypalenia.
 • Program do szkła – przeznaczony do zmywania naczyń szklanych i kieliszków którym wysoka temperatura mogłaby zaszkodzić.
 • Połowa wkładu – program ½ załadunku jest znakomity jeśli nie chcemy czekać ze zmywaniem do pełnego zapełnienia zmywarki.
 • Program normalny – najbardziej podstawowy program do codziennego użytku

Dodatkowe funkcje zmywarek

Mycie strefowe – zmywarki z funkcją mycia strefowego mogą działać na dwa sposoby. Pierwszy sposób umożliwia wybór stref dla naczyń mniej lub bardziej zabrudzonych i dobrania dla każdej ze stref najbardziej efektywnego programu. Druga opcja która pojawia się w niektórych zmywarkach to automatyczne rozpoznawanie przez urządzenie która strefa wypełniona jest naczyniami, a która pusta i uruchomienie programu wyłącznie dla zapełnionego kosza.

Funkcja opóźnionego startu – opcja opóźnionego startu umożliwia ustawienie automatycznego rozpoczęcia programu po upływie określonego czasu. Dzięki temu zmywarka może uruchomić zmywanie z najbardziej dogodnym dla nas momencie kiedy jesteśmy poza domem lub kiedy korzystamy z nocnej tańszej taryfy na prąd. W zależności od modelu i producenta opóźnienie może wynosić od kilka do nawet 24 godzin od zaprogramowania zmywarki.

Zmywarką z funkcją regulacji wysokości kosza – ciekawym rozwiązaniem stosowanym niektórych zmywarkach jest możliwość regulacji wysokości górnego kosza. Dzięki takiej opcji możemy zwiększać lub zmniejszać dostępne miejsce w poszczególnych koszach.

Zmywarka z szufladą na sztućce (półką na sztućce)  – praktycznym rozwiązaniem stosowanym w dobrych zmywarkach jest dedykowana szuflada na sztućce, dzięki której w głównej części komory myjącej będzie w stanie pomieścić więcej kompletów naczyń

Zmywarka z wyparzarką – zmywarka z funkcją wyparzania naczyń jest rozwiązaniem dedykowanym raczej do gastronomii i właściwie nie spotykanym na rynku konsumenckim. Dzięki zastosowaniu bardzo wysokiej temperatury zmywania możliwa jest sterylizacja naczyń i skuteczne pozbycie się większości drobnoustrojów.  

Najbardziej polecane zmywarki do zabudowy – jaką markę wybrać?

Zmywarki, zarówno do zabudowy, jak i te wolnostojące, znajdziemy w ofercie większości producentów sprzętu AGD. Podobnie jak w przypadku pralek, konkurencja między markami o miano najlepsze zmywarki trwa od lat i przejawia się głównie we wprowadzaniu na rynek coraz to nowszych i lepszych modeli. Debiutujące na rynku zmywarki do naczyń, oferują coraz to więcej udogodnień i stają się coraz bardziej energooszczędne. Z punktu widzenia kupującego, sytuacja wydaje się być bardzo komfortowa. Mamy bowiem do wyboru ponad 400 modeli samych tylko zmywarek do zabudowy, w różnych przedziałach cenowych. Z drugiej jednak strony, pytanie jaką zmywarkę kupić, staje się paradoksalnie coraz trudniejsze. Zmywarka jakiej firmy będzie najlepsza? Którzy producenci liczą się na rynku, a którzy stanowią jedynie tło dla konkurencji? Poniżej przybliżamy dostępne na polskim rynku marki producentów zmywarek.

Zmywarka Bosch – Biorąc pod uwagę wyłącznie liczbę dostępnych modeli, marka Bosch deklasuje swoich rywali, oferując prawie sto osiemdziesiąt różnych zmywarek. Szerokość oferty sprawia, że każdy kupujący znajdzie w portfolio tej marki produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Zmywarka Siemens – Jedyną marką, która może konkurować z Boschem w kwestii różnorodności oferowanych zmywarek, jest Siemens. Zmywarka Siemens przez wiele osób postrzegana jest jako synonim jakości i niezawodności. Produkt tej marki znalazł także swoje miejsce w naszym zestawieniu “Ranking zmywarek do zabudowy”.

Zmywarka Electrolux – Pozytywnymi opiniami użytkowników cieszą się także zmywarki Electrolux. Dobry stosunek jakości do ceny i solidność oferowanych produktów, pozwolił tej marce na zdobycie silnej ugruntowanej pozycji na polskim rynku.

Zmywarka Beko – Węgierski producent sprzętu AGD od lat budował swoją pozycję na nowym dla siebie rynku zbytu, jakim jest Polska. To co wyróżnia zmywarki Beko, to przede wszystkim umiarkowane ceny i godna zaufania jakość.

Zmywarka Amica – Marki Amica i jej produktów nie trzeba nikomu przedstawiać. Polski producent, dzięki kilku naprawdę udanym modelom, często pojawia się w różnego rodzaju zestawieniach prezentujących najlepsze zmywarki na rynku.

Zmywarka Hotpoint Ariston – Twarzą marki jest znany kucharz Jamie Oliver. Nawet jednak bez jego wsparcia, Hotpoint Ariston dobrze radził sobie na rynku, oferując bardzo dobrej klasy produkty wyposażone w wiele ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań.

Wśród pozostałych, wartych uwagi producentów, warto wymienić także zmywarki Whirlpool, Samsung, Indesit, Miele, AEG, Mastercook, Gorenje, Zanussi, Candy czy stylowe zmywarki Smeg. Ciekawą ofertę zmywarek do naczyń znajdziemy także w znanej szwedzkiej sieci meblarskiej IKEA.

Na wspomnianych markach rynek się jednak nie kończy. Choć zapewne niewiele osób o nich słyszało, to zmywarki produkują także marki Brandt, Concept, De Dietrich, Foster, Franke, Freggia, Teka czy Sharp.

Bogata oferta modeli zmywarek różnych producentów znajduje swoje odzwierciedlenie w szerokim spektrum cenowym.

Jaka zmywarka do 1000 zł – w kwocie poniżej tysiąca złotych, znajdziemy zaledwie kilkanaście podstawowych modeli zmywarek marek Hotpoint Ariston czy Indesit w klasie energetycznej A+.

Jaka zmywarka do 1500 zł – w przedziale cenowym od 1000 do 1500 zł, bez problemu znajdziemy zmywarkę odpowiadającą standardowym potrzebom. W tej klasie, możemy liczyć na bogatszą gamę programów mycia oraz większą energooszczędność w klasie A++.

Jaka zmywarka do 2000 zł – dysponując kwotą sięgającą 2000 zł, możemy pokusić się o znalezienie zmywarki w najwyższej klasie energetycznej A+++, oraz w wysokich klasach zmywania i efektywności suszenia. Można także liczyć na szerszą gamę dodatkowych funkcji ułatwiających codzienne korzystanie ze zmywarki.

Jaka zmywarka powyżej 2000 zł – dobra zmywarka musi niestety odpowiednio kosztować. W kwocie od 2000 zł, znajdziemy największą gamę modeli wszystkich producentów. W zamian za wydane pieniądze, możemy oczekiwać produktu wysokiej jakości, który jest energooszczędny i trwały. Kwota ta pozwoli też na znalezienie zmywarki do zabudowy o większej pojemności, do nawet 15 kompletów naczyń. W przeważającej mierze, dobre zmywarki z tego przedziału cenowego to modele o szerokości 60 cm.

Porównywarka zmywarek do zabudowy i ich cen, taka jak Ceneo, Skąpiec czy Nokaut pozwala na błyskawiczne sprawdzenie cen w wielu sklepach internetowych i znalezienie najlepszej aktualnie oferty na rynku. Dokładne porównanie zmywarek do zabudowy powinno być kluczowym elementem przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej.

Będąc na etapie podejmowania decyzji o zakupie zmywarki, warto poświęcić nieco czasu na realną ocenę naszych oczekiwań. Być może zaawansowane funkcje i programy dostępne w droższych modelach nie są dla nas konieczne? Rezygnacja z niektórych z nich, może nam pozwolić na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych, które będziemy mogli wydać na pozostałe sprzęty AGD.

Najmniej awaryjne zmywarki do zabudowy

Najlepsza zmywarka do zabudowy to nie tylko bogactwo funkcji, ale przede wszystkim urządzenie trwałe i niezawodne. Stwierdzenie to znajduje swoje potwierdzenie w zachowaniu kupujących przeszukujących internet w poszukiwaniu zestawień typu “Ranking niezawodności zmywarek do zabudowy”,“Ranking najmniej awaryjnych zmywarek” czy też “Zmywarki ranking niezawodności“.

Naprawa zmywarki nawet najbardziej błaha może okazać się bowiem bardzo kosztowna. W przypadku zmywarek do zabudowy dodatkowym utrudnieniem może być demontaż uszkodzonej zmywarki w celu jej naprawy.

Co oczywiste nie istnieją bezawaryjne zmywarki. Podobnie jak nie istnieją niezawodne pralki czy bezawaryjne lodówki. Funkcjonują na rynku producenci których zmywarki uznawane są za mało awaryjne, ale warto pamiętać, że nawet najlepszym markom przydarzają się wpadki. Poszukując najmniej awaryjnej zmywarki sugerujemy skupić się na modelach które dostępne są w sprzedaży już od dłuższego czasu. Nic bardziej nie weryfikuje bowiem zapewnień producentów o niezawodności niż tysiące użytkowników korzystających ze zmywarek każdego dnia gotowych do podzielenia się swoją negatywną opinią w internecie.

Do najczęściej występujących usterek występujących w zmywarkach możemy zaliczyć:

Zmywarka nie pobiera wody – najczęstszym powodem występowania tej usterki może być zepsuty programator, wadliwy elektrozawór lub zablokowany płaszcz wodny.

Zmywarka nie domywa naczyń – potencjalnych przyczyn nie domywania naczyń przez zmywarkę może być bardzo wiele. Usterkę tę może najczęściej powodować zabrudzenie otworów spryskiwaczy, uszkodzenie uszczelki dyszy ,brak drożności przewodów doprowadzających wodę oraz awaria pompy myjącej

Zmywarka nie odprowadza wody (nie wypompowuje wody) – najbardziej prozaicznym powodem może być w tym przypadku zabrudzony filtr zmywarki. Jeśli jego wyczyszczenie nic nie daje warto sprawdzić czy przyczyną nie jest zatkany wąż odpływowy. Jeśli i to nie pomaga to niestety przyczynami mogą być uszkodzona pompa odpływowa lub spalony silnik.

Zmywarka nie grzeje wody – podstawowe przyczyny wystąpienia tej usterki to uszkodzona grzałka przepływowa, uszkodzony programator lub uszkodzony czujnik temperatury

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – najczęściej diagnozowane w tym przypadku przyczyny  to uszkodzenie dozownika, uszkodzenie programatora, nieprawidłowa cyrkulacja wody.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zmywarek

Jak podłączyć zmywarkę?

Podłączenie zmywarki nie jest czynnością trudną. W zależności, czy czujemy się na siłach, można dokonać tego samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją producenta, lub alternatywnie, zamówić fachowca. Najpopularniejszym typem zmywarek są te w zabudowie, ustawione w ciągu szafek kuchennych. Do jej podłączenia wymagane jest podłączenie źródła energii, podłączenie wody zimnej oraz w niektórych przypadkach podłączenie wody ciepłej.

Jak odkamienić zmywarkę?

Odkładanie się kamienia na ścianach obudowy zmywarki, ale także na jej elementach roboczych może negatywnie wpłynąć na żywotność zmywarki. Odkładanie kamienia jest wynikiem twardej wody, ale na szczęście jest wiele sposobów uporania się z tym problemem.

Skutecznym rozwiązaniem profilaktycznym jest stosowanie soli do zmywarki, która powoduje zmiękczenie wody i spowalnia proces odkładania się kamienia.

Jeśli jednak zaniedbaliśmy tę kwestię już wcześniej, warto zdecydować się na zastosowaniem dedykowanego odkamieniacza do zmywarek, występującego najczęściej w postaci płynu lub proszku.

Sól do zmywarki – czy warto używać?

Sól do zmywarek to chlorek sodu. Jest ona zdecydowanie bardziej gruboziarnista i zawiera w sobie środki przeciwzbrylające, dzięki którym rozpuszcza się wolniej, nie zbija w bryły i tym samym, nie powoduje ryzyka zablokowania w zmywarce.  Warto wiedzieć, iż sól do zmywarek, tak naprawdę nie przepływa przez samo urządzenie a jedynie przez jego część odpowiadającą za zmiękczanie wody.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Odpowiedź na pytanie: jak czyścić zmywarkę, znajdziemy zawsze w dołączonej do produktu instrukcji obsługi. Zmywarki, w zależności od stopnia skomplikowania i różnych funkcji, mogą wymagać bowiem różnej pielęgnacji. W większości przypadków powinniśmy skupić się na trzech podstawowych elementach: filtrach, drzwiczkach zmywarki i uszczelkach.

Zanieczyszczony filtr może bardzo negatywnie wpłynąć na skuteczność funkcjonowania zmywarki. Podstawowym zadaniem filtra jest wychwytywanie resztek jedzenia, które nie zostały rozpuszczone. Zapobiega to przedostaniu się odpadów do rur, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do ich zatkania.

Budowa filtra jest różna w przypadku różnych producentów, stąd też nie ma jednej uniwersalnej recepty na jego wyczyszczenie. Polecamy przede wszystkim umycie filtra pod bieżącą wodą, z użyciem płynu do mycia naczyń. Resztki jedzenia które zebrały się na filtrze wyrzucamy do kosza.

Środki do zmywarek – tabletki czy kapsułki

Jeśli zastanawiasz się jakie tabletki lub kapsułki do zmywarki wybrać, to niestety na to pytanie nie ma jeden właściwiej odpowiedzi. Najbardziej popularnymi markami tabletek i kapsułek są Finish, Fairy, Ludwik, Somat, Sunlight, Inco oraz Dreft.

Gdzie kupić pralkę?

Zastanawiasz się gdzie najtaniej kupić zmywarkę? Rankly.pl jest idealny miejscem znalezienia dobrej zmywarki w najlepszej cenie. Dzięki funkcjonalnościom naszego serwisu i współpracy afiliacyjnej z Ceneo masz możliwość porównania bieżących cen we wszystkich sklepach internetowych jednocześnie.

Jeśli mieszkasz w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu czy innym dużym mieście i chcesz na żywo zobaczyć polecane zmywarki które planujesz kupić może też udać się do sklepu stacjonarnego jednej z sieci handlowej. Pamiętaj, że nie wszystkie modele dostępne w internecie będą też dostępnego w sklepach fizycznych.

Przy ograniczonym budżecie można także przed zakupem zerknąć na takie platformy internetowe jak OLX czy Allegro gdzie sporadycznie trafiają się bardzo dobre oferty na tanie zmywarki.

[kkratings]

Oceń nasz ranking

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas ranking zmywarek ułatwił Ci podjęcie decyzji o wyborze produktu idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań oraz pozwolił znaleźć najlepszą cenowo. Będziemy wdzięczni za pozytywną ocenę.