Ranking żelazek parowych (Październik 2019)

Najlepsze żelazka z funkcją pary dostępne na rynku. Opinie użytkowników i recenzje topowych modeli.

Najnowszy ranking żelazek parowych

Prezentujemy najnowszy ranking żelazek parowych przygotowany przez redakcję Rankzy.pl. Zestawienie powstało z myślą o użytkownikach zadających sobie pytanie –  jakie żelazko kupić.

Oferty sklepów internetowych i stacjonarnych pełne są żelazek w zróżnicowanych cenach i o różnych funkcjonalnościach. Wybór odpowiedniego modelu, z pozoru prosty i szybki, może zająć bardzo wiele czasu, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się zagłębić w szczegółową specyfikację i detale.

Celem naszego rankingu było zgromadzenie i przeanalizowanie wszystkich istotnych informacji, a następnie zebranie ich w jednym miejscu. Zależało nam również na tym, by usystematyzować zebrane informacje i przedstawić je w prostej i przejrzystej formie.

Najlepsze żelazka parowe zostały przez nas wybrane w oparciu o kilkanaście kluczowych kryteriów, takich jak moc, skuteczność uderzenia pary czy chociażby długość kabla. Pod uwagę wzięliśmy również popularność produktów, opinie ich użytkowników i oczywiście cenę.

Dla rekomendowanych przez nas modeli żelazek parowych przygotowaliśmy krótkie i treściwe recenzje wraz z aktualnymi ofertami różnych sklepów.

Mamy nadzieję,że po zapoznaniu się z rezultatami naszej pracy, zakup żelazka zostanie już tylko przyjemną formalnością.

Najlepsze żelazka parowe

Z bogatej oferty producentów żelazek wybraliśmy 7 topowych modeli wyróżniających się na tle konkurencji. Przed podjęciem decyzji zobacz co oferuje każdy z polecanych modeli i na czym polega różnica przekładająca się ceną. Sprawdź także co o polecanych modelach pisali użytkownicy którzy skorzystali z naszego porównania żelazek.

Ranking żelazek parowych wygrywa Philips Azur GC4527/00

Żelazko Philips Azur GC4527/00

Moc: 2600 W
Rodzaj stopy: T-ionicGlide
Uderzenie pary: 220 g/min
Długość kabla: 2 metry

Kolejne najlepsze żelazko to Philips Azur Pro GC4887/00

Żelazko Philips Azur Pro GC4887/00

Moc: 3000 W
Rodzaj stopy: T-ionicGlide
Uderzenie pary: 230 g/min
Długość kabla: 2,5 metra

Trzecie rekomendowane żelazko to Bosch Sensixx’x TDA703021A

Żelazko Bosch Sensixx’x TDA703021A

Moc: 3000 W
Rodzaj stopy: CeraniumGlissée
Uderzenie pary: 200 g/min
Długość kabla: 2,5 metra

Czwarte polecane żelazko parowe to model Philips GC4526/20

Żelazko Philips GC4526/20

Moc: 2600 W
Rodzaj stopy: T-ionicGlide
Uderzenie pary: 210 g/min
Długość kabla: 2 metry

Kolejne dobre żelazko to model Philips GC3802/20

Żelazko Philips GC3802/20

Moc: 2400 W
Rodzaj stopy: SteamGlide
Uderzenie pary: 140 g/min
Długość kabla: 2 metry

Ranking najlepszych żelazek musi uwzględnić model Bosch TDA503011P

Żelazko Bosch TDA503011P

Moc: 3000 W
Rodzaj stopy: CeraniumGlissée
Uderzenie pary: 200 g/min
Długość kabla: 2 metry

7 polecane żelazko to Russell Hobbs 20630-56

Żelazko Russell Hobbs 20630-56

Moc: 3100 W
Rodzaj stopy: Ceramiczna
Uderzenie pary: 210 g/min
Długość kabla: 3 metry

Żelazko Philips Azur Performer Plus GC4527/00

Żelazko Philips Azur Performer Plus GC4527/00

Zwycięzcą naszego rankingu zostaje żelazko Philips model GC4527/00. Kombinacja jakości, funkcjonalności i przystępnej ceny nie przekraczającej 300 złotych sprawiła, iż właśnie ten model rekomendujemy jako pierwszy wybór dla naszych czytelników.

Dzięki mocy 2600 W, żelazko parowe Philipsa, już po krótkiej chwili jest w pełni nagrzane i gotowe do prasowania. A trzeba przyznać, że z samym prasowaniem radzi sobie bardzo dobrze. Jest to zasługą, między innymi, optymalnej wagi żelazka które nie jest ani zbyt ciężkie ani zbyt lekkie. Dzięki temu żelazko z jednej strony z odpowiednią siłą przylega do prasowanych ubrań, z drugiej natomiast, jest na tyle lekkie, że nawet przy dłuższym prasowaniu nie poczujemy specjalnego zmęczenia.  Większość żelazek Philipsa wyposażonych zostało w stopę w technologii T-ionicGlide.  Zawiera ona zintegrowaną warstwę tlenku tytanu, nadając jej odpowiedni poślizg, a jednocześnie skutecznie chroni przed zadrapaniem powierzchni.  Silne uderzenie pary na poziomie 220 g/min, stawia to żelazko w czołówce zestawienia i pozwala na bardzo skuteczne rozprasowywanie opornych zagnieceń.  Trzeba jednak szczerze przyznać, że różnica między 210, 220 czy nawet 230 g/min, nie jest  wyjątkowo znacząca. Podobnie ma się kwestia ciągłego strumienia pary na poziomie 50 g/min, która dla większości żelazek jest właściwie standardem. Na uwagę zasługuje natomiast automatyczny regulator pary, dobierający odpowiednią jej wartość dla każdego z rodzaju tkanin. Wystarczy ustawić dobra temperaturę odpowiednią dla danego rodzaju tkaniny, a żelazko Philips zajmie się resztą.

Ktokolwiek zmagał się z prasowaniem tkaniny dookoła guzików w bluzce czy koszuli, doceni także zakończenie stopy żelazka, nazywane przez producenta końcówką Triple Precision. Jest szpiczasty kształt i rowek do prasowania wokół guzików sprawdzają się bardzo dobrze.

Żelazko posiada także wbudowany pojemnik na kamień wytrącający się z twardej wody oraz system samoczyszczania stopy żelazka, pozwalający utrzymać wysoką wydajność strumienia pary. Gumowany uchwyt dobrze leży w dłoni i zapewnia solidny chwyt. Kabel o długości dwóch metrów jest solidnie wykonany i odpowiednio elastyczny, dzięki czemu w żaden sposób nie ogranicza naszych ruchów.

Podsumowując, kupując żelazko Philips CG4527/00, możemy mieć pewność, że będzie to dobry zakup.  Marka Philips zdominowała nie tylko nasz ranking, ale ogólnie sprzedaż żelazek w Polsce, oferując bardzo szeroką gamę modeli. Dominację marki potwierdzają także setki pozytywnych opinii użytkowników tej marki jak i w szczególności tego konkretnego modelu żelazka.

Opinie użytkowników:

„Super żelazko. Naprawdę mocny wyrzut pary. Dobrze radzi sobie z rozprasowywaniem zagnieceń” – Kasia, Wałbrzych

„Zgrabne i eleganckie żelazko. Prasowanie może nie stało się dzięki niemu moją pasją, ale jest zdecydowanie przyjemniejsze niż wcześniej” – Marta, Warszawa

„Wybierałam między Boschem a Philipsem. Wszystkie żelazka są do siebie podobne, ale finalnie zdecydowałam się na Philipsa i jestem zadowolona” – Paulina, Szczecin

„Dziewczyny na forum chwaliły ten model, więc nie szukając dłużej kupiłam Philipsa. Póki co dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia z twardej wody” – Karolina, Kraków

„W kwestii wytwarzania pary Philips jest nieporównywalnie lepszy z moim poprzednim żelazkiem. Wody w zbiorniku starcza na całkiem sporo i większości przypadków nie mam konieczności jej uzupełniania nawet jeśli mam do wyprasowania kilkanaście koszul.” – Magda, Wieliczka

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny żelazka w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz je najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Philips Azur Performer Plus GC4527/00
Moc: 2600W
Typ stopy: T-ionicGlide
Automatyczne wyłączanie: Tak
Blokada kapania: Tak
Funkcja samoczyszczenia: Tak
System antywapienny: Tak
Zbiornik na wodę: 300 ml
Uderzenie pary: 220 g/min
Strumień pary: 50 g/min
Długość kabla: 200 cm

Zalety:

 • duża moc 2600 W
 • odpowiednia waga żelazka
 • dobrej jakości trwała stopa żelazka
 • wbudowana funkcja automatycznego czyszczenia
 • gumowany uchwyt zapewniający solidny chwyt
 • pojemny zbiornik na wodę

Wady:

 • kabel zasilający żelazko o długości tylko dwóch metrów

Żelazko Philips Azur Pro GC4887/00

Żelazko Philips Azur Pro GC4887/00

Drugie miejsce w naszym zestawieniu “Ranking żelazek 2019”, to kolejny model żelazka Philips o minimalnie lepszych parametrach. Podstawowe różnice stanowią większa o 400 W moc, wynoszą w tym modelu 3000 W, oraz większy o 50 mililitrów zbiornik na wodę. Ostatnią istotną różnicą jest wyższa o 10 g/min moc uderzenia pary.

Fioletowa obudowa tego modelu jest solidnie zaprojektowana i bardzo estetyczna. Wygodny i miękki uchwyt jest przyjemny w dotyku. Zastosowana stopa to także T-ionic Glide, którą Philips reklamuje jako stopę 5 gwiazdkową. Cokolwiek mieliby przez to na myśli, trzeba przyznać, że zapewnia ona odpowiedni poślizg i dużą odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne w postaci zarysowań.

Żelazko dobrze radzi sobie z kamieniem, dzięki dedykowanemu pojemnikowi zbierającemu cząsteczki kamienia w trakcie prasowania. Mamy zatem pewność, że kamień nie zostanie “wypluty” przez żelazko wraz ze strumieniem pary. Funkcja SelfClean pozwala wypłukać kamień po zakończeniu prasowania utrzymując żelazko w idealnej kondycji przez cały okres jego użytkowania.

Długi na dwa i pół metra kabel nie skręca się w trakcie prasowania. Miejsca zazwyczaj narażone na przetarcie czy złamanie, sprawiają wrażenie bardzo solidnych i odpornych na trudy, nawet bardzo często użytkowania.

Umiejscowienie przycisków regulacji temperatury i spryskiwania, jest bardzo praktyczne, dzięki czemu korzystanie z nich nie wymaga przesuwania ręki po rękojeści żelazka.

Osoby, którym zdarzyło się kiedykolwiek zastanawiać, czy na pewno wyłączyły żelazko mogą być także zadowolone z funkcji Safety auto-off. Pozostawione na stopie żelazko wyłącza się automatycznie już po 30 sekundach. W przypadku pozostawienia na podstawie, czas ten jest dłuższy i wynosi osiem minut.

Warto wspomnieć także o blokadzie kapania, która ma zapobiegać wyciekaniu nawet minimalnych ilości wody na świeżo wyprasowane ubrania.

Żelazko jest droższe od modelu GC4527/00, znajdującego się obecnie na pierwszym miejscu zestawienia, jednak czy warto dopłacić te kilkadziesiąt złotych? Jest to oczywiście kwestia indywidualna, ale naszym zdaniem większa moc i kilka dodatkowych udogodnień jest wartych swojej ceny. Reasumując, Philips GC4887/30 to dobre żelazko w rozsądnej cenie. Nie jest to co prawda stacja parowa, ale wyrzut pary na poziomie 230 g/min, dla większości użytkowników będzie więcej niż wystarczający.

Opinie użytkowników:

„To moje kolejne żelazko Philipsa i do tej pory na żadnym się nie zawiodłam. Cena akceptowalna jak na parametry które oferuje. Stopa na razie bez żadnych zarysowań i mam nadzieję, że taka pozostanie” – Martyna, Łódź

„Polecam. Kształt stopy naprawdę ułatwia prasowanie dziecięcych ubranek. Gdybym miała wybierać jeszcze raz kupiłabym ten sam model” – Kamila, Poznań

„Kupiłam Philipsa dla mamy i jest bardzo zadowolna. Wcześniej używała starego Boscha i różnica jest ogromna” – Dagmara, Lublin

„Żelazko warte swoich pieniędzy. Do tego wygląda bardzo nowocześnie i nie jest jakoś wyjątkowo ciężkie nawet z pełnym zbiornikiem wody. Uderzenie pary skuteczne, więc często z niego korzystam. Kabel co ważne wydaje się solidny, więc mam nadzieję, że wytrzyma lata użytkowania” – Joanna, Wrocław

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny żelazka w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz je najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Philips Azur Pro GC4887/00
Moc: 3000W
Typ stopy: T-ionicGlide
Automatyczne wyłączanie: Tak
Blokada kapania: Tak
Funkcja samoczyszczenia: Tak
System antywapienny: Tak
Zbiornik na wodę: 350 ml
Uderzenie pary: 230 g/min
Strumień pary: 50 g/min
Długość kabla: 250 cm

Zalety:

 • duża moc 3000 W
 • system Safety auto-off
 • możliwość prasowania w pionie
 • szybkość nagrzewania
 • duży pojemnik na wodę

Wady:

 • wyższa cena w porównaniu do konkurencyjnych modeli żelazek

Żelazko Bosch Sensixx’x TDA703021A

Żelazko Bosch Sensixx’x TDA703021A

Choć Ranking żelazek 2019 wydaje się być zdominowany przez markę Philips, nie oznacza to, że inni producenci nie mają w swoim asortymencie równie dobrych produktów, zdecydowanie wartych naszej uwagi.

Doskonałym tego przykładem może być żelazko parowe Bosch model TDA 703021A, które trafia na trzecią pozycję “TOP 3” produktów, które są przez nas szczególnie rekomendowane. Żelazka Bosch z serii Sensixx’x, a do tej właśnie serii należy ten model, cechują się dużą mocą wykorzystywaną w bardzo inteligentny sposób.

3000 W pozwala na naprawdę szybkie nagrzanie żelazka, a samo prasowanie, nawet najbardziej opornych tkanin, nie sprawia żadnego problemu.

Na uwagę zasługuje ceramiczna stopa CeraniumGlissée. Dobry poślizg i odporność na zadrapania to już właściwie standard, dlatego postanowiliśmy zwrócić uwagę na inną kwestię, a mianowicie samą budowię stopy. Jest ona podzielona na trzy strefy naparowywania. W pierwszej kolejności, prasowana tkania jest zwilżana przez parę z otworów znajdujących się w pierwszej, przedniej części stopy. W części drugiej, ma miejsce intensywne naparowywanie tkaniny pod ciśnieniem, by finalnie w strefie trzeciej materiał został osuszony i wygładzony. Aż trudno uwierzyć, że w tak stosunkowo prostym urządzeniu, jakim jest żelazko, inżynierowie byli w stanie zaimplementować tak zaawansowane rozwiązania.

Żelazko Bosch zostało także wyposażone w funkcję Antishine zapobiegającą wybłyszczaniu się ubrań. Jest to także dobre rozwiązanie do prasowania delikatnych tkanin jak jedwab czy nylon. Zapobiega ono także przywieraniu stopy do syntetycznych nadruków na koszulkach.

Inaczej niż w żelazkach marki Philips, rozwiązana została kwestia bezpieczeństwa. Czujnik dotyku SensorSecuresprawia, iż żelazko grzeje wyłącznie kiedy trzymamy je w dłoni. Po odstawieniu żelazka, zasilanie jest automatycznie odcinane. Dzięki temu, po wyjściu z domu możemy być spokojni i nie musimy się zastanawiać czy wyłączyliśmy żelazko i czy nasz dom jest bezpieczny.

Na pochwałę zasługuje także duży praktyczny otwór z klapką umożliwiający szybkie napełnianie żelazka wodą. Osoby którym zdarzyło się pochlapać świeżo uprasowaną bluzkę czy koszule resztkami wody ze stygnącego żelazka powinny także docenić blokadę kapania w niskich temperaturach DripStop.

Problemem kamienia wytrącającego się z twardej wody, zajmuję się w żelazku Bosch system 3AntiCalc i trzeba przyznać, że jest w tym całkiem skuteczny, wydłużając w ten sposób żywotność żelazka i redukując ryzyko jego zapchania przez kamień.

Podsumowując naszą krótką recenzję, możemy stwierdzić, że w swoim przedziale cenowym Bosch jest sensownym rozwiązaniem wartym naszej uwagi. Nie jest to oczywiście produkt z najwyższej półki, lecz swoim szerokim wachlarzem funkcji może zaskoczyć nie jedną osobę.

Opinie użytkowników:

„Najlepsze żelazko jakie do tej pory miałam. Polecam ” – Ewelina, Zamość

„Dobre i niedrogie żelazko ze wszystkimi funkcjami których potrzebuje. Wygląd jest nieco dyskusyjny, ale mi nie przeszkadza” – Natalia, Przemyśl

„Kupiłam ze względu na pozytywne opinie w internecie. Używam od dwóch miesięcy i nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam” – Małgorzata, Gdańsk

„Duży zbiornik na wodę zdecydowanie na plus. Nie muszę co chwilę przerywać prasowania, żeby go napełnić. Posiada system automatyczne wyłączania, ale chyba każde współczesne żelazka ma taką funkcję” – Kamila, Olsztyn

„Wcześniej miałam Tefala i moim zdaniem Bosch zdecydowanie lepszy. Przede wszystkim szybciej się nagrzewa i ma mocniejsze uderzenie pary” – Renata, Kraków

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny żelazka w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz je najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Bosch Sensixx’x TDA703021A
Moc: 3000W
Typ stopy: CeraniumGlissée
Automatyczne wyłączanie: Tak
Blokada kapania: Tak
Funkcja samoczyszczenia: Tak
System antywapienny: Tak
Zbiornik na wodę: 340 ml
Uderzenie pary: 200 g/min
Strumień pary: 50 g/min
Długość kabla: 250 cm

Zalety:

 • bardzo mocny wyrzut wody
 • atrakcyjna cena
 • jakość wykonania obudowy
 • sensor secure

Wady:

 • spore zużycie wody przy generowaniu pary
 • duża waga żelazka mogąca wpływać na komfort użytkowania

Jakie żelazko kupić?

Pytanie, jakie żelazko wybrać, tylko z pozoru brzmi banalnie. Wydawać by się mogło, że wszystkie żelazka są do siebie bardzo podobne i oferują zbliżone funkcje. W ofercie producentów znajdziemy jednak przynajmniej kilka typów różnych żelazek, różniących się nieco budową, zastosowaniem i oczywiście ceną. Wyróżnić możemy co najmniej sześć różnych segmentów żelazek.

 • Żelazko przewodowe – Najbardziej klasyczny i podstawowy typ żelazka. Ta obiegowa nazwa nie definiuje ani jego funkcjonalności ani zastosowania, a jedynie sposób zasilania za pomocą kabla łączącego żelazko z gniazdkiem elektrycznym. W przypadku żelazek przewodowych, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na długość przewodu jak i na jego elastyczność która, bezpośrednio przełoży się na wygodę użytkowania. Newralgicznym elementem jest także samo łączenie przewodu z żelazkiem. Jest to miejsce szczególnie narażone na uszkodzenia a te objawiać się mogą spękaniami oraz przetarciami przewodu.
 • Żelazko bezprzewodowe –  Brak kabla to niewątpliwa zaleta żelazek bezprzewodowych i wydawać by się mogło – rozwiązanie idealne. Kto z nas nie chciałby się pozbyć oplatających nas ze wszystkich stron kabli. Żelazka takie mają jednak kluczową wadę. Stopa żelazka,z racji braku stałego zasilania, nagrzewana jest poprzez odstawienie żelazka na specjalną podstawę. Po pewnym czasie prasowania, temperatura stopy zaczyna spadać, zmuszając nas do przerwy w prasowaniu celem jej ponownego nagrzania. Jeśli prasujemy dużo, to rozwiązanie to z pewnością nie będzie idealne i znacznie wydłuży czas który musimy poświęcić na tą, i tak przez wielu, niezbyt lubianą czynność.
 • Żelazko parowe – Najbardziej rozpowszechniony typ żelazka i jednocześnie główny bohater naszego zestawienia “Ranking żelazek 2019”. Tego typu żelazka najliczniej reprezentowane są w sklepach i stanowią swojego rodzaju standard w dzisiejszych czasach. Żelazko parowe może działać w dwóch trybach: prasowania na sucho oraz prasowania z użyciem pary wodnej, która generowana jest poprzez podgrzanie do bardzo wysokiej temperatury, wody wlanej do specjalnego zbiornika w żelazku.  Prasowanie z użyciem pary  jest zdecydowanie bardziej skuteczne niż prasowanie na sucho i najszybciej pozwala pozbyć się zagnieceń, nawet z najbardziej opornych tkanin. Żelazka parowe są rekomendowane dla większości standardowych użytkowników. Jeśli prasujesz raz lub kilka razy w tygodniu zwykłe ubrania, zależy ci na szybkim nagrzewaniu i wygodzie użytkowania, to żelazko parowe w kwocie od 200 do 400 zł będzie idealnym rozwiązaniem.
 • Żelazko suche – kiedyś standard dziś wymierający typ żelazek. W dobie tanich i dobrych jakościowo żelazek parowych żelazko suche bez funkcji prasowania z parę straciło swoją rację bytu.
 • Żelazko systemowe – lub inaczej żelazko z generatorem pary (stacja parowa), to bardziej zaawansowana wersja żelazka parowego dla bardziej wymagających użytkowników  i do profesjonalnych zastosowań. Para wodna wytwarza jest w tym przypadku za pośrednictwem zewnętrznej wytwornicy która nie jest wbudowana w korpus żelazka. Pojemnik na wodę ma większą pojemność niż w przypadku żelazek parowych, pozwalając tym samym na dłuższą pracę. Wytwornica jest w stanie generować zdecydowanie więcej pary do nawet 150 gramów na minutę  i jest ona również wyrzucana pod wyższym ciśnieniem. Para doprowadzana jest do żelazka za pomocą specjalnego przewodu.  Tego typu żelazka pozwalają skrócić czas potrzebny na prasowanie, dając możliwość prasowania tylko jednej strony materiału lub kilku warstw jednocześnie. Rekomendowane są dla osób które prasują bardzo dużo i bardzo często, zatem nie będą one pierwszym wyborem dla większości użytkowników. Wadą tych żelazek jest także wyższa cena. Za dobrej klasy żelazko systemowe zapłacimy od 600 do 900 zł.
 • Żelazko turystyczne – jeśli dużo podróżujesz, a w hotelach lub pensjonatach, w których się zatrzymujesz nie zawsze dostępne jest klasyczne żelazko, warto rozważyć opcję zakupu żelazka turystycznego. Kompaktowe rozmiary, składana rączka zintegrowana ze stopą i wreszcie niska cena sprawia, że kupno takiego małego żelazka jest rozsądną opcją. Bez problemu zmieścimy je w walizce czy nawet plecaku. Oczywiście, małe żelazko turystyczne (mini żelazko) ma także swoje wady, do których możemy zaliczyć dłuższy czas nagrzewania, niższą moc, czy wreszcie brak niektórych funkcji, w które wyposażone są pełnowymiarowe żelazka. Mając jednak do przeprasowania w podróży raptem kilka ubrań, można przymknąć oko na te niedogodności, by w zamian móc się cieszyć nienagannym wyglądem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka

Wybierając żelazko powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych parametrów decydujących o jakości żelazka i jego żywotności. W dobie marketowych żelazek “no name” łatwo bowiem natknąć się na produkty, które oprócz niskiej ceny, nie są w stanie zaoferować niczego więcej.

Jaką moc żelazka wybrać?

Moc żelazka jest pierwszym i najważniejszym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę. To właśnie moc decyduje, jak szybko nagrzeje się stopa żelazka. Im wyższa moc, tym ten czas będzie krótszy. Dobrej klasy żelazka o dużej mocy, gotowe są do użycia już po kilku lub kilkunastu sekundach, w zależności od wybranej temperatury.

Najmniejszą mocą legitymują się żelazka turystyczne, ale ich przeznaczenie jest zdecydowanie inne. Standardowe żelazka ze średniej półki, oferują moc na poziomie około 2000 W. Rekomendowane przez nas w rankingu modele, mogą zaś pochwalić się mocą sięgającą nawet 3000 W.

Regulacja temperatury żelazka

Każda tkanina posiada swoją indywidualną specyfikę i temperaturę, przy której możemy mieć pewność, że nie zostanie ona uszkodzona w trakcie prasowania, a jednocześnie pozbędziemy się wszelkich zagnieceń.  Najniższą temperaturę na poziomie do około 110°C  powinniśmy stosować do tkanin syntetycznych lub z ich dużą domieszką. Wełnę i jedwab możemy prasować w temperaturze do 150°C . Materiały takie jak len czy bawełna, wymagają najwyższych temperatur, zazwyczaj powyżej 200°C.

Regulacja temperatury w żelazku może odbywać się na różne sposoby. Najbardziej podstawowym jest standardowe pokrętło spotykane najczęściej w tańszych żelazkach. W modelach droższych, możemy spotkać się z przyciskami, a nawet wbudowanym mini wyświetlaczem pokazującym wybraną temperaturę. Topowe modele żelazek wyposażone są zazwyczaj w panele dotykowe. Wszystkie rozwiązania są dobre i nie można jednoznacznie wskazać jaki typ regulacji temperatury najlepiej wybrać.

Stopa żelazka

To jedyny element, który styka się z prasowanymi tkaninami i od jej jakości, zależy w dużej mierze skuteczność prasowania. Producenci stosują do produkcji stóp różne materiały. Możemy spotkać modele wyposażone zarówno w stopy aluminiowe, stalowe, teflonowe, a także ceramiczne. Popularne są także stopy wykonane ze stopu różnych materiałów z dodatkiem na przykład tlenku tytanu.

 • Żelazko ze stopą stalową – najbardziej podstawowy rodzaj stopy i jednocześnie najmniej rekomendowany. Głównie ze względu na małą odporność na zarysowania i  trudność w czyszczeniu. Jako zaletę można uznać szybkie rozgrzewanie.
 • Żelazko ze stopą aluminiową – wady podobne jak w przypadku stóp wykonanych ze stali. Aluminium cechuje także skłonność do przywierania do prasowanych materiałów.
 • Żelazko ze stopą ceramiczną – najbardziej rozpowszechniony typ to stopy ceramiczne. Możemy je spotkać w modelach żelazek kosztujących już około 100 zł. Na plus stóp ceramicznych, można zaliczyć dobry poślizg i całkiem sporą wytrzymałość. Na minus natomiast, trudność czyszczenia w przypadku przypalenia żelazka.
 • Żelazko ze stopą teflonową – bardzo płynny ślizg po materiale i nieprzywieranie do materiałów, to główne zalety stóp wykonanych z teflonu. Do wad należy zaliczyć, analogicznie jak w przypadku teflonowych patelni, podatność na zarysowania. Użytkując żelazko ze stopą z teflonu, musimy zachować szczególną ostrożność prasując okolice metalowych guzików czy zamków.
 • Żelazko ze stopą tytanową – tytan występuje w stopach głównie jako domieszka do innych materiałów, jak na przykład ceramika, zwiększając ich odporność na zarysowania.
 • Żelazko ze stopą szafirową – stopy szafirowe wyróżnia bardzo wysoka odporność na zarysowania i zadrapania. To zdecydowanie najlepsze jakościowo rozwiązanie, które znajduje swoje przełożenie w cenie żelazka.

Istotnym aspektem jest także sam kształt stopy. Standardem są stopy zwężające się ku frontowi. Taki kształt pozwala skutecznie docierać do trudniej dostępnych miejsc, jak chociażby powierzchnie między guzikami.

Producenci prześcigają się także w wymyślaniu różnego sposobu układu otworów, przez które wydobywa się para wodna. Większa ilość otworów pozwala parze rozprzestrzeniać się równomiernie na całej powierzchni stopy, zapewniając skuteczniejsze prasowanie.

Pewnego rodzaju nowością, jest stosowana, między innymi w żelazkach Philips, stopa wielokierunkowa, zapewniająca płynny ruch we wszystkich kierunkach podczas prasowania. Popularność takich stóp jest jednak wciąż bardzo niska, głównie ze względu na małą liczbę modeli wyposażonych w to rozwiązanie.

Ilość wytworzonej pary

Żelazka parowe zdobyły swoją popularność dzięki skuteczności prasowania z użyciem pary wodnej. Wybierając dobre żelazko, należałoby zwrócić uwagę także i na ten parametr. Większość rekomendowanych przez nas w rankingu modeli, wytwarza w granicach od 30 do 50 gramów pary na minutę. Większą sprawnością charakteryzują się żelazka systemowe zdolne do wytwarzania nawet 100 – 150 gramów na minutę.

Do codziennych zastosowań, 50 gramów na minutę jest wartością zupełnie wystarczającą, pozwalającą skutecznie wyprasować koszulki, bluzki, jeansy czy inne ubrania codziennego użytku. Do grubszych tkanin płaszczowych lepsze będą oczywiście żelazka zdolne generować więcej pary.

W dobrej klasy żelazkach, dystrybucja pary może odbywać się poprzez uderzenie pary, do nawet 230 g/min lub w sposób ciągły. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulowania strumienia pary.

Pojemność zbiornika na wodę

Decydując się na żelazko parowe, warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę. W przypadku tańszych żelazek ze zbiornikiem o pojemności 200 ml, będziemy zmuszeni do częstego przerywania prasowania, w celu uzupełnienia wody. Dobre żelazko oferuje zazwyczaj zbiornik o pojemności 300 – 350 ml, pozwalający na korzystanie z funkcji wyrzutu pary przez zdecydowanie dłuższy czas.

Nie bez znaczenia jest także wygoda w napełnianiu zbiornika. Większy otwór pozwoli łatwo uzupełnić wodę bez ryzyka rozlania jej dookoła lub na świeżo uprasowane ubrania.

Nie zapominajmy jednak, że więcej wody w zbiorniku to automatycznie wyższa waga żelazka. 350 ml przekładające się na dodatkowe 350 gramów wagi będzie stanowić odczuwalną różnicę przy dłuższym prasowaniu.

Jakie żelazko wybrać – dodatkowe funkcje

Coraz więcej żelazek wyposażonych jest w długą listę dodatkowych funkcji przydatnych w codziennym funkcjonowaniu.

Blokada kapania

Blokada zapobiega kapaniu wody z żelazka przy niskiej temperaturze. Szczególnie przydatne rozwiązanie przy prasowaniu z funkcją pary, zwłaszcza delikatnych tkanin, wymagających ustawienia zdecydowanie niższej temperatury.

System antywapienny

Twarda woda z kranu. może powodować osadzanie się w żelazku kamienia skracając żywotność produktu.  Systemy antywapienne zapobiegają odkładaniu się kamienia w kanałach parowych i umieszczonych w stopie żelazka otworach parowych.

Funkcja samooczyszczania żelazka

Dzięki tej funkcji, możemy skutecznie zapobiegać odkładaniu się kamienia w żelazku.  Zasada działania systemu jest bardzo prosta. Po wlaniu wody do żelazka, jest ona podgrzewana do maksymalnej temperatury zamieniając się w parę wodą, aby następnie pod ciśnieniem wydmuchać z żelazka wszystkie zanieczyszczenia.

Pionowy wyrzut pary wodnej

Bardzo przydatna funkcja umożliwiająca przeprasowanie firanek czy zasłon. Żelazko do prasowania w pionie doskonale sprawdzi się także przy prasowaniu ubrań wiszących na wieszakach lub założonych na manekinach.

Automatyczne wyłączanie grzania

Jest to kluczowe  zabezpieczenie pozwalające uniknąć ryzyka pożaru, realizowane na różne sposoby przez różnych producentów. W przypadku niektórych modeli firmy Bosch, stopa nagrzewana jest tylko kiedy trzymamy żelazko. Natomiast żelazka firmy Philips, automatycznie odcinają zasilanie w sytuacji, gdy zdarzy nam się pozostawić żelazko na stopie bez ruchu, przez dłuższy moment.

Nakładka na żelazko

Na popularności w ostatnich latach, zyskują różnego rodzaju dodatkowe akcesoria do żelazek. Dobrym przykładem może być tutaj nakładka na żelazko przeciw błyszczeniu. Teflonowe nakładki na żelazko oferowane są często przez niezależnych producentów, w cenach już od kilkunastu złotych. Ich podstawowym zadaniem, jest stworzenie warstwy izolacyjnej między stopą żelazka a powierzchnią materiału, dzięki czemu delikatne materiały, jak len czy jedwab, są mniej narażone na ryzyko powstania wyświeceń, potrafiących skutecznie zepsuć wygląd bluzki czy sukienki.

Wiodące marki żelazek

 • Żelazka Philips – bezapelacyjnie wiodąca marka na rynku żelazek. Posiadająca w swojej ofercie ponad setkę modeli od najprostszych żelazek kosztujących poniżej 100 zł, do zaawansowanych stacji parowych kosztujących nawet ponad 1500 zł. Bez względu na to, na jakie żelazko Philips się zdecydujemy, możemy być pewni, że będą to dobrze wydane pieniądze.
 • Żelazka Bosch – kolejna marka z bardzo bogatą ofertą, obejmującą na chwilę obecną ponad 70 zróżnicowanych cenowo modeli. Dobra jakość i pozytywne opinie użytkowników zadecydowały o silnej pozycji firmy Bosch na rynku. Żelazko Bosch, a konkretniej model TDA 703021A znalazł się w czołowej trójce naszego zestawienia “Ranking żelazek 2019”.
 • Żelazka Tefal – marka Tefal od lat kojarzona jest jako producent godnych zaufania żelazek z ciekawymi rozwiązaniami poprawiającymi wygodę użytkowania. Żelazko Tefal Ultimate FV9785, także znalazło swoje miejsce w naszym zestawieniu, głównie za sprawą dużej mocy 3000 W i silnego uderzenia pary.
 • Żelazka Braun – konkurencja na rynku żelazek jest wymagająca, ale marka Braun nie oddaje pola konkurentom, oferując prawie pięćdziesiąt modeli dobrze dopasowanych do potrzeb użytkowników.

Wymienione powyżej marki to najchętniej i najczęściej wybierani producenci żelazek, oferujący jednocześnie najszersze spektrum modeli. Na rynku z powodzeniem funkcjonują także inne rozpoznawalne marki jak Electrolux, Rowenta, Grundig, Siemens czy Zelmer. Żelazka znajdziemy także wśród produktów Karcher, Clatronic, Hopen, MPM czy Russell Hobbs. Ofertę zamykają tanie żelazka oferowane w sieciach marketowych takich jak Lidl (marka Silvercrest) i Biedronka.

 

[kkratings]

Oceń nasz ranking

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas ranking żelazek 2019 ułatwił Ci podjęcie decyzji o wyborze produktu idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań oraz pozwolił znaleźć najlepszą cenowo. Będziemy wdzięczni za pozytywną ocenę.