Ranking najlepszych płyt indukcyjnych 2019

Planujesz zakup nowej płyty indukcyjnej? A może remontujesz kuchnię i chcesz w końcu pozbyć się starej kuchenki lub płyty ceramicznej? Nasz ranking płyt pomoże Ci dokonać właściwego wyboru i zaoszczędzeniu pieniędzy.

Ranking najlepszych płyt indukcyjnych na rynku

Przestawiamy najnowszy ranking płyt indukcyjnych przygotowany z myślą o osobach stojących przed wyborem jaki model wybrać?

Zastanawiasz się na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem finalnej decyzji? A może szukasz płyty grzewczej w konkrentym budżecie?

Przygotowując nasze zestawienie postawiliśmy sobie ambitny cel zebrania w jednym miejscu wszystkich niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji informacji, a następnie przedstawienie w jasnej i przejrzystej formie rankingu i poradnika zakupowego.

Analizując dziesiątki płyt indukcyjnych dostępnych na rynku wzięliśmy pod uwagę szerokie spektrum ważnych czynników takich jak funkcjonalność i wygoda użytkowania, dodatkowe funkcje, trwałość i niezawodność produktów, a także panujące na ich temat opinie rzeczywistych użytkowników.

Dla zwycięzców rankingu przygotowaliśmy krótkie recenzje wraz z propozycją sprawdzonych sklepów oferujących dane modele w najlepszych cenach.

Najlepsze płyty indukcyjne do kuchni

Z wielu modeli płyt inducyjnych dostępnych na rynku wybraliśmy siedem najlepszych modeli na każdą kieszeń. Polecane płyty znajdziesz w większości rankingów dostępnych w internecie. Przed dokonaniem wyboru sugerujemy zapoznać się z naszymi recenzjami, specyfikacją poszczególnych płyt i opiniami użytkowników które znajdziesz poniżej. Opcja „Sprawdź cenę” pozwoli Ci na znalezienie sklepu oferujące aktualnie najlepszą cenę i zaoszczędzenie pieniędzy.

Ranking płyt indukcyjnych wygrywa Bosch PIE631FB1E

Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

Pobór mocy: 7400 W
Pola grzejne: 4
Sterowanie: suwakowe

Druga polecana płyta indukcyjna to Electrolux EHH6240ISK

Płyta indukcyjna Electrolux EHH6240ISK

Pobór mocy: 6600 W
Pola grzejne: 4
Sterowanie: przyciski

Trzecia bardzo dobra płyta indukcyjna to Whirlpool ACM-816 BA

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM-816 BA

Pobór mocy: 7200 W
Pola grzejne: 4
Sterowanie : suwakowe

Płyta indukcyjna Bosch PVS651FC1E zbiera bardzo pochlebne opinie

Płyta Bosch PVS651FC1E

Pobór mocy: 6900 W
Pola grzejne: 4
Sterowanie: suwakowe

Jedyna biała płyta indukcyjna w rankingu to Whirlpool ACM 808 BAS

Płyta Whirlpool ACM 808 BAS

Pobór mocy: 7200 W
Pola grzejne: 4
Sterowanie: suwakowe

Najlepsza płyta indukcyjna w swojej cenie Whirlpool ACM 808 BAS

Płyta Samsung NZ64H37070K/EO

Pobór mocy: 7200 W
Pola grzejne: 4
Sterowanie: suwakowe

Bardzo dobra i niezawodna płyta indukcyjna Amica PI6540PTU

Płyta Amica PI6540PTU

Pobór mocy: 7400 W
Pola grzejne: 4
Sterowanie: przyciski

Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

Miejsce numer jeden w naszym rankingu najlepszych płyt indukcyjnych trafia do modelu PIE631FB1E firmy Bosch. Model ten to absolutny hit sprzedażowy większości sklepów internetowych.

Bardzo dobrą jakość produktu potwierdzają także liczne, pozytywne recenzje dotychczasowych użytkowników. Bez wątpienia spory wpływ na tak dużą popularność tego modelu ma połączenie funkcjonalności, niezawodności przy zachowaniu bardzo atrakcyjnej ceny.

Zasłużone pochwały zbiera przede wszystkim bardzo ergonomiczny system sterowanie mocą płyty Direct Select. Zamiast standardowych przycisków plus i minus mamy tu swojego rodzaju pasek oznaczony cyframi od 0 do 9 pozwalający jednym kliknięciem wybrać żądaną moc.  Do dyspozycji otrzymujemy łącznie aż 17 poziomów mocy uwzględniając poziomy połówkowe oznaczone na panelu kropkami. Sam elektroniczny panel sensorowy reaguje szybko i nie wymaga dużej siły nacisku.

Warto zwrócić uwagę, że nawet przy maksymalnym poziomie mocy płyta pracuje cicho nie generując zbędnego hałasu.  W płycie Bosch otrzymujemy także funkcję Booster umożliwiającą dodatkowe zwiększenie mocy i tym samym skrócenie czasu gotowania nawet do 50%.

Co ciekawe jest ona dostępna na wszystkich polach grzejnych, a nie jak w niektórych płytach tylko na wybranych polach.  Korzystanie z tej funkcji nie będzie jednak konieczne ponieważ nawet w trybie standardowym płyta nagrzewa się bardzo szybko.

Oprócz bardziej standardowych rozwiązań takich jak kontrola rodzicielska czy wskaźnik ciepła resztkowego znajdziemy w tym modelu kilka naprawdę ciekawych rozwiązań którym warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Zacznijmy od funkcji reStart . Jeśli przykładowo płyta wyłączy się automatycznie po przypadkowym zalaniu panelu sterowania to przy jej kolejnym uruchomieniu przed upływem czterech sekund zostaną wykorzystane, zapisane w pamięci urządzenia,  ustawienia bez konieczności ponownego ich wybierania. Praktycznym rozwiązaniem jest funkcja Quick Start.

Dzięki niej płyta po włączeniu automatycznie rozpoznaje na których polach zostały ustawione garnki lub patelnię i rozpoczyna ich podgrzewanie z wykorzystaniem maksymalnej mocy którą możemy następnie zmniejszyć.

Z łatwością usuniemy  wszystkie zabrudzenia. Opcja ShortClean pozwala na wstrzymanie pracy na krótki okres 20 sekund dając użytkownikowi czas na pozbycie się zabrudzeń bez konieczności ponownego włączania płyty i wybierania ustawień.

Na bardzo wysokim poziomie stoi sama jakość wykonania płyty z eleganckim szlifem z przodu i dużą odpornością na ewentualne zarysowania.

Reasumując BOSCH PIE631FB1E to zdecydowanie produkt godny zaufania i polecenia którego bezawaryjną pracą będziemy mogli się cieszyć przed długi czas. W swoim przedziale cenowym oferuje bardzo dużo dodatkowych funkcjonalności często nie spotykanych u konkurentów.  

Jedynym minusem dla niektórych osób może być brak możliwości łączenia pól, ale do takich zastosowań rekomendujemy inne modele ujęte w naszym rankingu.

Opinie użytkowników:

„Płyta kupiona jakieś trzy miesiące temu i co naturalne używana codziennie. Wybieram między Boschem i Electroluxem, ale pozytywne opinii sprawiły, że zdecydowaliśmy się na Boscha. Póki co jestem bardzo zadowolna. Płyta nagrzewa się bardzo szybko, jest dobrze i precyzyjnie wykonana, więc mogę śmiało polecić.” – Magda, Wrocław

„W poprzedniej płycie musiałam ciągle klikać plus lub minus, żeby ustawić moc. W tej płycie zostało to rozwiązane moim zdaniem dużo sensowniej. Płyta wygląda dobrze i mimo intensywnego użytkowania od dłuższego czasu nie zauważyłam ani jednej rysy. Na plus zasługuje też łatwe czyszczenie, ale to chyba dotyczy ogólnie wszystkich płyt indukcyjnych” – Agnieszka, Warszawa

„To moja pierwsza płyta indukcyjna i muszę przyznać, że jestem w lekkim szoku. Nie wiedziałam, że gotowanie na gazie było aż tak niefektywne. Co do tej płyty Boscha to nie mam jeszcze wyrobionego zdania, ale moje ogólne wrażenia są pod każdym względem bardzo pozytywne. Bardzo udany zakup” – Paulina, Głogów

„Prosta w obsłudze, solidna płyta. Panel sterujący super reaguje na dotyk. Parę razy zdażyło mi się, że coś wykipiało z garnka, ale czyszczeniem nie było najmniejszych problemów. Cena mogłaby być trochę niższa, ale jak na jakość jaką ta płyta prezentuje można przełknąć ten jednorazowy wydatek. ” – Martyna, Kraków

„Jestem bardzo zadowolona z tego zakupu. Nie porównywałam jeszcze zużycia energii, ale mam nadzieję, że rachunki za prąd będą nieco niższe niż kiedy korzystałam ze starej płyty ceramicznej. ” – Kamila, Rzeszów

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny płyty indukcyjnej w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz ją najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Bosch PIE631FB1E
Moc: 7400 W
Liczba pól grzejnych: 4
Możliwość łączenia pól: Nie
Sterowanie: Suwak
Kolor: Czarny
Szerokość: 59,2 cm
Rodzaj płyty: indukcyjna
Napięcie zasilania: 220-240V

Zalety:

 • bardzo szybkie nagrzewanie
 • funkcja timera
 • funkcja Power Boost
 • dobry stosunek jakości do ceny
 • bardzo pozytywne oceny użytkowników
 • aż 7400 W mocy grzania

Wady:

 • brak poważniejszych wad

Płyta indukcyjna Electrolux EHH6240ISK

Płyta indukcyjna Electrolux EHH6240ISK

Drugie miejsce w rankingu najlepszych płyt indukcyjnych zdobyła propozycja Electrolux EHH6240ISK. Czy produkt w cenie około 800 zł jest w stanie konkurować z droższymi  modelami dostępnymi na rynku?

Naszym zdaniem, jest to świetna propozycja dla osób gotujących sporo, które szukają dobrej jakości w świetnej cenie. Produkt ten niekoniecznie sprawdzi się, gdy lubimy nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Bo takich tu z pewnością nie znajdziemy. Ostateczna opinia i werdykt, zależą jednak od naszych indywidualnych preferencji. Warto zatem porównać kilka modeli, by wybrać dla siebie produkt spełniający wszystkie nasze oczekiwania.

Przechodząc do recenzji modelu EHH6240ISK, omówmy na początku przycisk Booster. Jest to bardzo popularna funkcja płyt indukcyjnych, polegająca na chwilowym zwiększeniu mocy pola grzewczego. W tym urządzeniu, dostępna jest na dwóch polach grzejnych. Świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy szybko chcemy zagotować wodę lub potrawę.  Dzięki technologii indukcyjnej dzieje się to naprawdę w oka mgnieniu.

Z funkcji Booster korzystamy zazwyczaj tylko chwilę, jednak gdybyśmy zapomnieli ją wyłączyć, stanie się to automatycznie, po upływie 4 minut na prawym i 10 minut na lewym polu grzewczym. Głównym powodem jest troska o podzespoły urządzenia a także mniejsze zużycie energii.

Szwedzki producent Electrolux, wyposażył płytę w kilka opcji zwiększających bezpieczeństwo. Oprócz blokady rodzicielskiej, która zabezpiecza przed przypadkową zmianą ustawień, płyta posiada automatyczny wyłącznik. Jak to działa?

Kiedy na przykład moc grzania ustawiona jest na poziomie 6-9, i przez 1,5 godziny nie zmienimy ustawień na panelu sterowania, płyta ulegnie automatycznemu wyłączeniu. Przy niższej mocy czas potrzebny do wyłączenia urządzenia będzie dłuższy. Funkcja ta świetnie zabezpiecza w sytuacji , gdy po prostu zapomnimy o wyłączeniu pola grzewczego. Chroni płytę i jej podzespoły a przede wszystkim dba o nasze bezpieczeństwo i mniejsze zużycie energii.

Ponadto, wskaźnik ciepła resztkowego informuje nas o tym, że pole grzewcze jest jeszcze gorące. Widząc oznaczenie “H” na panelu sterowania, zminimalizujemy ryzyko przypadkowego oparzenia. Dodatkowo, takie ciepłe pole grzewcze możemy wykorzystać do utrzymania ciepła gotowanej potrawy.

W przypadku, gdy przypadkowo zalejemy panel sterowania, może dojść do zmiany parametrów gotowania. Jeśli przez 10 sekund nie poradzimy sobie z zabrudzeniami, płyta automatycznie się wyłączy a my będziemy mieć czas na ich usunięcie. Płyta niestety nie pamięta poprzednich ustawień ale dzięki panelowi, który jest intuicyjny, szybko z powrotem ustawimy pożądane parametry.

Recenzowana płyta indukcyjna świetnie się czyści. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką. Jeśli jednak zabrudzenia są bardziej uciążliwe, polecamy stosowanie specjalnych środków do czyszczenia płyt indukcyjnych. Zewnętrzna powłoka modelu EHH6240ISK jest dość delikatna i przy niewłaściwej pielęgnacji,  może być podatna na zarysowania.

Podsumowując, jeśli poszukujemy prostej w obsłudze, dobrej i taniej płyty indukcyjnej, propozycja Electroluxa jest godna naszej uwagi. Nie posiada wyszukanych i nowoczesnych funkcji ale może dlatego jest tak niezawodna?

Naszym zdaniem, model EHH6240ISK to synonim jakości w atrakcyjnej cenie. Mnogość pozytywnych opinii użytkowników nie pozostawia w nas wątpliwości, że urządzenie to zasłużyło na miejsce na podium.

Opinie użytkowników:

„Szukaliśmy czegoś w budżecie do maksymalnie 900 zł i sprzedawca w sklepie agd polecił nam ten model Electroluxa. Użytkujemy ją od jakiś 4 miesięcy i jestem jak najbardziej zadowolona. Trzeba mieć świadomość, że jest to w miarę prosty model, ale doskonale sprawdza się w swojej roli. Moim zdaniem nie warto wydawać kilkuset złotych więcej za jakieś bardziej zaawansowane modele.” – Kasia, Łódź

„Polecam. Prosty i szybki montaż. Płyta prezentuje się dobrze i tak też działa. Pola nagrzewają się bardzo szybko. Obsługa panelu sterującego jest prosta, więc nawet nie trzeba zaglądać do instrukcji. ” – Joanna, Olsztyn

„W opiniach znalazłam informacje, że płyta ma niską odporność na rysowanie, ale po pół roku użytkowania nie zauważyłam żadnych większych rys. Moim zdaniem jak na swoją niską cenę jest to bardzo dobra płyta. Wygląda solidnie, szybko się nagrzewa i co najważaniejsze łatwo utrzymać ją w czystości” – Dominika, Zielona Góra

„Dobra, niedroga płyta. Wszystko działa tak jak powinno. Niestety udało mi się spuścić na nią rondelek z wysokości jakiś 30 centymetrów, ale na szczęście płyta się nie stłukła. Polecam.” – Danka, Gdynia

Znajdź najtaniej

Porównaj płyty indukcyjnej w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz ją najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Electrolux EHH6240ISK
Moc: 6600 W
Liczba pól grzejnych: 4
Możliwość łączenia pól: Tak
Sterowanie: Przyciski
Kolor: Czarny
Szerokość: 59 cm
Rodzaj płyty: indukcyjna
Napięcie zasilania: 220-240V

Zalety:

 • energooszczędność 
 • możliwość skorzystania z opcji Booster
 • wskaźnik ciepła resztkowego
 • atrakcyjna cena 
 • łatwa do utrzymania w czystości

Wady:

 • podatność na zarysowania

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 816 BA

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM-816 BA

Trzecie miejsce w rankingu i jednocześnie pierwszy model z możliwością połączenia dwóch pól grzejnych w jedno. Funkcja FlexiCook umożliwia wykorzystanie powierzchni grzejnej o przekątnej sięgającej 38 cm. Na tak obszernym polu  zmieścimy zatem bez problemu nawet bardzo duże naczynie lub podłużną brytfannę.

Dodatkowo płyta jest w stanie rozpoznać czy wykorzystujemy tylko jedno czy dwa pola i automatycznie dostosować odpowiednie ustawienia. FlexiCook ma jeszcze jedną zaletę polegającą na możliwości ustawienia garnka w dowolnej części strefy.

Oczywiście w tej klasy płycie indukcyjnej nie mogło zabraknąć funkcji Booster przyśpieszającej gotowanie i oszczędzającej nasz czas.

Na pochwałę zasługuje funkcjonalny slider pozwalający łatwo i szybko ustawić żądany poziom grzania bez konieczności wielokrotnego klikania przycisku plus czy minus.

W porównaniu z droższymi modelami płyt indukcyjnych daje się jednak odczuć minimalnie wolniejsze działania przycisków na panelu sterującym. Nie jest to jednak różnica znacząca która w jakikolwiek sposób mogłaby obniżyć komfort użytkowania.

Reasumując jeśli poszukujemy płyty cieszącej się dobrą opinią użytkowników, w cenie nie przekraczającej 1300 zł w możliwością łączenia pól grzejnych to zdecydowanie warto rozważyć zakup płyty Whirlpool ACM-816 BA.

Opinie użytkowników:

„Płyta kupiona po przeanalizowaniu kilku rankingów i opinii ludzi którzy już taką płytę użytkują. Zapłaciliśmy za nią jakoś nieco ponad 1200 zł i po tych kilku miesiącach uważam, że były to dobrze wydane pieniądze. Musiałam się chwilę przyzwyczaić bo tego suwakowego sterowania, ale teraz uważam to za super rozwiązanie.” – Aldona, Gdańsk

„Super płyta z rozsądnej cenie. Sterowani zdecydowanie na plus. Z możliwości łączenia pól korzystam raczej sporadycznie, ale jeśli już to sprawdza się całkiem dobrze. Miałam trochę obaw co do głośności pracy, bo ktoś mi powiedział, że jego płyta jest głośna, ale mojej płycie nie ma z tym żadnego problemu.” – Teresa, Jelenia Góra

„Montuję te płyty w mieszkaniach na wynajem i do tej pory nie było z nimi żadnych problemów. Zdecydowałem, że warto zapłacić nieco więcej, żeby mieć gwarancję, że miesiącu czy dwóch płyta nie padnie.” – Mirek, Warszawa

„Płyty używamy od jakiegoś pół roku i jestem zdania, że był to rozsądny wybór. Zdecydowały poniekąd pozytywne opinie na Ceneo. Ciężko ocenić ich wiarygodność, ale wolą już zaufać opiniom ludzi niż sprzedawców którzy często promują te produkty od których mają większą prowizję. ” – Marlena, Kraków

„Ta płyta indukcyjna posiada moim zdaniem wszystkie potrzebna na co dzień funkcje. Fajne je opcja łączenie dwóch pół w jedno pole grzewcze. Polecam ” – Marzena, Świdnica

Znajdź najtaniej

Porównaj ceny płyty indukcyjnej w sklepach internetowych i zobacz, gdzie kupisz ją najtaniej.

Specyfikacja techniczna:

Model: Whirlpool ACM-816 BA
Moc: 7200 W
Liczba pól grzejnych: 4
Możliwość łączenia pól: Tak
Liczba stopni mocy: 9
Sterowanie: Suwak
Kolor: Czarny
Szerokość: 58 cm
Rodzaj płyty: indukcyjna
Napięcie zasilania: 230V

Zalety:

 • szybkość nagrzewania
 • możliwość łączeniu dwóch pól grzejnych w jedno
 • cicha praca nawet przy pełnej mocy

Wady:

 • panel sterujący mógłby być nieco bardziej precyzyjny

Najlepsze płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne nieprzerwanie od wielu lat zyskują na swojej popularności wypierając z rynku głównie płyty gazowe i ceramiczne. Użytkownicy doceniają liczne zalety płyt indukcyjnych i szerokie spektrum dodatkowych funkcji podnoszących wygodę komfort codziennego użytkowania. Niewiele osób ma jednak świadomość na jakiej zasadzie działają tego rodzaju płyty i z czego wynika ich wysoka efektywność. W poniższym teksie odpowiadamy na to inne najczęściej zadawane pytania.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne są urządzeniami elektrycznymi w których ciepło niezbędne do gotowania generowane jest przez szybkozmienne pole elektromagnetyczne wytwarzane przez umieszczone pod powierzchnią blatu cewki elektryczne. Uruchomienie płyty indukcyjnej i postawienie na niej garnka którego podstawa została wykonana z tzw. ferromagnetyków powoduje indukowanie prądów wirowych zamieniających energię elektryczną na energię cieplną.

Istotnym aspektem na który warto zwrócić uwagę jest fakt, iż w płytach indukcyjnych nagrzaniu ulega jedynie część pola grzejnego odpowiadająca powierzchni podstawy garnka. Pozwala to na zdecydowanie szybsze nagrzanie garnka, a tym samym znajdującej się w nim potrawy.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Liczba pól grzewczych

Analogicznie do kuchenek gazowych większość płyt indukcyjnych wyposażonych jest w cztery pola grzejne. W ofercie producentów znajdziemy jednak modele zarówno z mniejszą jak i większą liczbą pól. Płyty z dwoma lub trzema polami stanowić będą dobrą alternatywę dla osób rzadziej gotujących w domu lub takich które ze względu na ograniczone miejsce muszą szukać bardziej kompaktowych rozwiązań. Osoby gotujące jednocześnie dużo potraw dla większej rodziny powinny natomiast rozważyć zakup płyty z pięcioma polami grzejnymi. Ich cena jest jednak zdecydowanie wyższa niż w przypadku standardowych modeli z czterema polami i zaczyna się od kwoty ponad 2000 zł.

Sterowanie płytą indukcyjną

Standardem wśród płyt indukcyjnych jest sterowanie za pomocą usytuowanych w przedniej części płyty paneli dotykowych umożliwiających wybranie odpowiedniego pola grzejnego, a następnie jego mocy. W niektórych modelach możemy spotkać się także z funkcją timera pozwalającego precyzyjnie dobrać czas gotowania. Po upływie z góry ustalonego czasu cewka pod polem grzejnym zostaje automatycznie wyłączone przerywając proces gotowania. Sporadycznie stosowanym rozwiązaniem są także mechaniczne gałki służące sterowaniu mocą płyty, ale zdecydowanie odradzamy tego typu modele. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem stosowanym w droższych modelach jest sterowanie sensorowe umożliwiające bardzo dokładną i płynną regulację mocy.

Szerokość i kształt płyty indukcyjnej

Najbardziej popularnym kształtem w przypadku płyt indukcyjnych jest oczywiście kwadrat. Większe płyty prostokątne spotykane są zazwyczaj w przypadku zastosowania pięciu pól grzejnych lub w kompaktowych płytach z dwoma polami. Standardowa szerokość płyt czteropolowych waha się w przedziale od 56 do 60 cm. Pamiętajmy aby dokładnie sprawdzić te wymiary przed wycięciem odpowiedniego otworu w blacie kuchennym.

Dodatkowe funkcje płyt indukcyjnych

Większość dostępnych obecnie w sprzedaży płyt została wyposażona przez producentów w większą lub mniejszą gamę dodatkowych funkcji i możliwości mających za zadanie uczynić gotowanie prostszym, szybszym i bezpieczniejszym. Do najczęściej spotykanych rozwiązań możemy zaliczyć:

 • funkcja timera
 • wskaźnik ciepła resztkowego
 • booster stref grzejnych
 • funkcja Stop&Go
 • rozpoznawanie wielkości naczynia

Płyta indukcyjna czy gazowa?

Odpowiedź na to pytanie jest kwestią indywidualną. Płyty gazowe są rozwiązaniami przede wszystkim zdecydowanie tańszymi w zakupie. Nie wymagają także wymiany garnków na ferromagnetyczne, przystosowane do indukcji. Ze względu na swoją bardzo prostą konstrukcję płyty gazowe są też  mniej awaryjne niż płyty indukcyjne. W drugiej jednak strony ich użytkowanie nie jest tak komfortowe jak ich indukcyjnych odpowiedników. Kolejnym aspektem mogącym zadecydować o konieczności wyboru płyty indukcyjnej jest nowoczesne budownictwo z których bardzo rzadko możemy obecnie spotkać przyłącza gazowe.

Płyta ceramiczna czy indukcyjna

Mając do wyboru płytę indukcyjną i ceramiczną zdecydowanie rekomendujemy to pierwsze rozwiązanie. Płyta indukcyjna właściwie na każdym polu okazuje się lepsza niż jej ceramiczny odpowiednik. Różnice prezentujemy w poniższej tabeli.

Ranking płyt indukcyjnych

Płyta ceramiczna

Płyta indukcyjna

Energooszczędność

Niska

Wysoka

Wygoda użytkowania

Bardzo wysoka

Niska

Wygoda czyszczenia

Wygodne czyszczenie

Utrudnione czyszczenie

Bezpieczeństwo użytkowania

Wysokie

Niskie

Podłączenie płyty indukcyjnej

Mimo iż teoretycznie można podłączyć płytę indukcyjną samemu to zdecydowanie rekomendujemy zdanie się w tej kwestii na elektryka z doświadczeniem i uprawnieniami. Nieumiejętna próba podłączenia może spowodować trwałe uszkodzenie płyty i tym samym konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów. Zaleca się, aby płyty indukcyjne podłączać do osobnych obwodów elektrycznych z odpowiednim zabezpieczeniem. Warto również sprawdzić zalecenia producenta dotyczące odpowiedniego przekroju przewodu przyłączeniowego prowadzącego od skrzynki do płyty. Większość sprzedawanych obecnie płyt indukcyjnych podłączanych jest do instalacji jednofazowej 230 V i nie wymagają do zasilania tzw. siły.

Bezpieczeństwo użytkowania płyt indukcyjnych

Włączona płyta grzejna na której nie zostały postawione żadne garnki nie generuje energii cieplej tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznych płyt gazowych czy ceramicznych. Już ten sam fakt w bardzo dużym stopniu minimalizuje ryzyko jakiegokolwiek poparzenia. Strefa grzejna w trakcie gotowania nagrzewa tylko pole pod powierzchnią postanowionego na niej garnka. Powierzchnia dookoła pozostaje chłodna i bezpieczna.  Dodatkowo we właściwie wszystkich płytach możemy spotkać funkcję wskaźnika temperatury resztkowej wskazującej które z pól grzejnych może pozostawać gorące.

Czy gotowanie na indukcji jest zdrowe?

Przeglądając fora internetowe można natknąć się na nieliczne na szczęście opinie sugerujące, iż gotowanie z użyciem płyt indukcyjnych jest niezdrowe. Poglądy te nie mają jednak nic wspólnego z prawdą i nie powinny budzić najmniejszych wątpliwości. Pole elektromagnetyczne wykorzystywanie w płytach indukcyjnych jest zupełnie obojętne dla ludzkiego zdrowia i nie powoduje żadnych negatywnych zmian w gotowanych potrawach.  Jednym wyjątkiem mogą tu być osoby z rozrusznikiem serca lub pompą insulinową w przypadku których zalecane jest zweryfikowanie z producentem czy pole magnetycznie nie spowoduje zakłóceń w pracy wspomnianych urządzeń.

[kkratings]

Oceń nasz ranking

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas ranking płyt indukcyjnych 2019 ułatwił Ci podjęcie decyzji o wyborze produktu idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań oraz pozwolił znaleźć najlepszą cenowo. Będziemy wdzięczni za pozytywną ocenę.